Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва фестивалът „Изкуството на барока“

2
Цигуларката Зефира Вълова, основател и артистичен директор на фестивала „Изкуството на барока“
Снимка: sofiabaroque

За петнадесети път с гала концерт на 26 септември във Военния клуб в София започва фестивалът, който ще събере певци и инструменталисти, майстори в изпълнението на барокова музика. Първият концерт е по проект на „Платформа за развитие и балканско сътрудничество в областта на старинната европейска музика“ и представя изпълнители от България, Гърция и Сърбия. Творбите са от Фрескобалди, Корадини, Капорале, Сигизмундо Д`Индия и разбира се Люли, Хендел, Вивалди. В антракта музикантите канят публиката да се запознае отблизо с редките инструменти, на които свирят. Сред тях са корнет и сакбът.

Още две придружаващи събития са предвидени по време на фестивала. На 7 октомври в Ларгото на Сердика беседа на тема „Цигулковата техника на XVII в.“ ще изнесе живеещата в Швейцария цигуларка Пламена Никитасова, а в концерта наречен „Фантастичната цигулка“ ще звучат творби от Бибер, Шмелцер, Фробергер. Партньори ще бъдат Матиас Шпетер – теорба и Дирк Бьорнер – чембало и орган.

На 19 октомври е образователният концерт за хора със зрителни нарушения организиран съвместно с фондация „Синергия“. В зала „България“ те ще могат да се докоснат до бароковите инструменти, да чуят звука на всеки един от тях. Самият концерт е наречен „Сънят на Паладио“ на името на прочутия италиански архитект от XVI в. Инструменталисти от Софийската филхармония с диригент Виржиния Атанасова, балетно трио с хореограф Ангелина Гаврилова и оперни певци ще представят творби от Брунс, Кирнбергер, Роман, Атанасов.

С тематични заглавия са и останалите концерти от програмата на фестивала. „Музикални приказки“ ще разкажат дуо „Диагонал“ и камерен ансамбъл „Силуети“ на 6 октомври. Избрани са произведения от Букстехуде, Рамо, Моцарт, Корели, Пърсел. Тук се включват и състави участници в „Платформа за семейно музициране“, а концертът е в залата на БАН.

На 9 октомври клавирни сонати от Хайдн, Бетовен и Шуберт ще представи Василий Илисавски.

Португалска и немска музика ще звучи на 12 октомври, в залата на БАН изпълнена от Николай Стойков – чембало и Алексис Косенко – флейта.

На 16 октомври в аулата на СУ „Св.Климент Охридски“ ще гостува гръцкият цигулар Симос Папанас. „Вдъхновени от барока“ е заглавието, а творбите са от Григ, Респиги и Владигеров. Към госта ще си присъединят Явор Генов и „Drop Down Community“.

Последният концерт е на 20 октомври отново в университета. Заглавието е „Паралели“. Под диригентството на Зефира Вълова фестивалният ансамбъл, фолклорна формация и сопранът Ина Кънчева ще търсят паралели между бароковата музика и българския фолклор.

В звуковия файл чуйте какво сподели Зефира Вълова





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37