Младият български състезател по ориентиране Николай Недков прекрати участието си в световното първенство, за да спаси живота на състезател от Полша. Всичко това се случва в последния ден на състезанието.
"Това е една изключително благородна постъпка, която заслужава признание и награда за феърплей." – така Полската федерация по ориентиране определя в официалното си благодарствено писмо до нашата федерация.
За случилото се разказва в “Нашият ден“ Николай Недков.
“В последния ден на състезанието в Турция, на щафетите, с полския състезател малко поизостанахме от водещата група и останахме почти сами в гората.
Бягахме надолу и от бързане той стъпи накриво, падна, подпирайки се на ръката си, която се счупи много лошо. Гледката беше доста неприятна. Когато видях това, веднага се втурнах към него. Момчето плачеше на земята, очевидно много го болеше. Беше изпаднал в нещо като шок.
Говорех му, двамата се изправихме и тръгнахме да вървим към финалната арена, където можехме да потърсим лекарска помощ.
Спомних си някои неща, които ми бяха казали в БЧК.“
Недков е първа година студент в университета по архитектура, строителство и геодезия.
Николай не е станал световен шампион по ориентиране, но стана световен шампион по човечност.
Чуйте Николай Недков в звуковия файл.
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..
Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..
Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..
В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg