Юлияна Антонова-Мурата е пълномощен министър и дипломат от кариерата с три мандата в Токио. Казва за себе си, че е българка по родолюбие, космополит по възпитание и японка по дух. Талантът ѝ да открива вдъхновяваща история в дребната наглед случка, умението ѝ да говори пред хората, така че да разкрият дълбините на сърцата си и да го опише изящно, превръща книгите ѝ в бестселъри.
„Сан сан, Япония“ е третата книга на Мурата. Тя е сборник с разкази, които са естествено продължение на стремежа ѝ да раздипля пред читателя пласт по пласт многоликата душа на японската култура.
“Истории за малкото голямо обичане“ – така Ирина Пенчева определя текстовете в сборника в предговора на книгата.
За новата си книга говори в “Нашият ден“ Юлияна Антонова-Мурата:
“Настъпи най-красивият сезон, японците го определят като “есента – сезонът за четене на книги“. Няма нищо по-хубаво от това един автор да представи книгата си в първия ден от есента.
Пожелавам на всички сънародници този хубав, топъл есенен лъч, който като отпечатък да остави много любов в сърцата на всички ни."
Историите в книгата
"Всичките 57 истории са без изключение истории, които съм видяла с очите си, чула съм или съм усетила със сърцето си. До една са реални.
Простички истории, в тях няма някакъв философски замисъл или религиозен мотив. Те докосват сърцето, защото са съвсем естествени и непринудени, такива, каквито са и самите японци.
Аз съм българка, нося родината в сърцето си, но обичам да живея в Япония. Нямаше как да не пресъздам в кратки истории онова, което съм срещала в ежедневието си."
Начална точка
"Това е желанието на моя съпруг, когато споделям с него някакви истории, той казва – “Защо не я напишеш“. На неговия 60-годишен юбилей взех решение да опиша в книга отделните истории, които съм разказвала.
Силно вярвам в добротата и тези историите са разкази за добротата, за онова, което всеки един от нас, независимо в коя част на света се намира, носи в сърцето си.
Интересът ми е насочен към обикновения човек.
Благодаря на всичките ви колеги от Радиото, което слушам от дете, и на сънародниците ми."
Повече за отношението на японците към българите можете да чуете от Юлияна Антонова-Мурата в звуковия файл.В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..
"Женските лица на историята" е сборник в чест на проф. Красимира Даскалова – виден български учен, едно от емблематичните лица на Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Близо 30 години проф. Даскалова работи и съдейства за академичното институциализиране у нас на две изследователски полета – интердисциплинарни и свързани/пресичащи се по между..
Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..
Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg