Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Василски – пример за висока журналистика

Георги Василски
Снимка: БГНЕС

Допреди три години програма „Христо Ботев“ на БНР притежаваше уникалната коментарна рубрика „Темата на деня в 300 секунди“, която галено наричахме „300-те секунди“. Неин създател беше журналистът Георги Василски, който от три години не е между нас, но колегите събраха и издадоха част от коментарите му в книгата „Избрани есета“, която бе реализирана с финансовата подкрепа на БНР.

„Избрани есета“ бе представена в кръг от приятели и съмишленици по повод 3 години от смъртта на журналиста.

Румен Леонидов: „В този сборник събрахме част от вечното радиотворчество на Георги Василски, всекидневните му коментари, излъчвани в продължение на три години в ефира на програма „Христо Ботев“. Тези есета са образец за журналистическа находчивост, професионална позиция и принципност, на гражданска смелост. Включихме най-добрите му коментари, които се излъчваха миг след края на обедните новини. И винаги се пишеха от Георги в последния момент, най-много час преди да започне осведомителният бюлетин. И затова те винаги бяха хиперактуални…“

Валентина Михайлова: “Мисля, че Жоро всичко ни е казал преди три години, за това което се случва днес. Той много често говореше за здравната система и всъщност цялата тази ситуация, в която ние се намираме в момента, той я беше предрекъл. Същото важи и за икономиката ни и заради това бих препоръчала на всички, които искат да разберат какво става днес, да прочетат какво е казал Жоро преди три години по въпроса. Неща, които сега излизат под формата на журналистически разследвания, той просто ги съобщаваше и с факти, и с данни, т.е. това не са били недостъпни факти, но хората се страхуват просто така да ги съобщават и то в ефира на Националното радио. Смятам, че до голяма степен силата на коментарите му беше в неговата смелост.“

В „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“ припомняме и сигнала на „300-те секунди“. В тяхното ограничено време за Георги Василски говореха Румен Леонидов, Валентина Михайлова, Петър Колев и Светла Милчева“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40