Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Нели Косева: Връзката между науката и образованието трябва да продължава

| обновено на 29.09.21 в 07:59
Снимка: PIxabay

Проф. Нели Косева е главен научен секретар на БАН, доктор по химия със специалност полимери и полимерни материали. Съвсем доскоро тя беше служебен зам.-министър на образованието и науката. Била е научен секретар, а впоследствие и директор на Института по полимери на БАН.

Съавтор е на 78 научни труда, от които 56 в реферирани и индексирани издания, също така на две авторски свидетелства, един патент и две патентни заявки. Има над 50 участия в научни форуми.

Проф. Косева е била национален представител на България в подкомитет ”Европейски изследователски съвет, дейности по програмата „Мария Склодовска-Кюри”, бъдещи и навлизащи технологии” на програмата за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт 2020”. Ръководила е и е участвала в множество научноизследователски и инфраструктурни проекти, част от които финансирани с европейски средства. Носител е на наградата „Питагор“ на МОН като успешен ръководител на международни проекти.

Проф. Косева е завършила СУ “Св. Климент Охридски” като магистър по органична и аналитична химия. Специализирала е във Великобритания, Япония и Полша.

Проф. Нели Косева

Проф. Нели Косева е главен герой в “Нашият ден“

“За мен работата е работа, независимо дали е в Министерството, или в Академията. Задачите си вървят една след друга.

Човек, който се е посветил на науката, независимо къде се намира това е в сърцето му и част от ежедневието му.

Науката от страна на управлението ѝ

Това, за което се убедих, че трябва да продължава да е така, по времето, в което бях зам.-министър, е връзката между науката и образованието. Връзката между учените и преподавателите.

Работата ми в Академията също е част от процеса на управление на науката. Работата ми в Министерството не се различаваше чак толкова много.

Там работих с един страхотен екип. Имахме много добри взаимоотношения. С безкрайно удовлетворение мога да кажа, че съм си изпълнявала задълженията като зам.-министър.

Защо не продължава и със следващия служебен кабинет

Аз съм главен научен секретар и според член 26 от Устава на Академията не мога да отсъствам повече от четири месеца. Завърнах се на позицията, която съм поела като отговорност за един 4-годишен мандат.

Работата в Министерството

В самото начало на служебното правителство бяха поставени няколко приоритета от служебния министър проф. Николай Денков. Аз работих в сектора на науката.

Продължихме работата по националните научни програми. Разработиха се нови национални научни програми, които ще стартират. Това е един огромен ресурс, който подпомага научната общност, и задава приоритети на изследователите, работещи както в Академията, така и във висшите учебни заведения.

Чуйте проф. Нели Косева в звуковия файл.

Снимки: МОН, PIxabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54