Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 19-26 септември

Снимка: галерия "Структура"

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 19-26 септември. Това са някои от акцентите в предаването от 26 септември:

В събота в предаването „Литературата. Начин на употреба“ тема стана литературата на най-младите – между бунта и иронията. Писателката Здравка Евтимова, член на журито на конкурса за ученическо творчество „Бодлите на таралежите“, коментира текстовете на гимназистите, участвали в тазгодишното издание. Според нея ученическото писане засяга най-важните проблеми в обществото.

Философът и фотограф професор Цочо Бояджиев представи пред слушателите на специализираното предаване „ФотоФабрика“ книгата си в съавторство с Николай Трейман и юбилейната си изложба "Убежище", която се откри в Галерия Ко-оП на 25 септември.

Бразилската режисьорка Юли Жербазе, чийто пълнометражен дебют „Розовият облак“ привлече в началото на годината вниманието на Сънданс, а после взе голямата награда в Международния конкурс на София филм фест този март, гостува в България за есенното издание на фестивала.

По повод 95 години Български П.Е.Н. и 100 години Международен П.Е.Н. център, излезе представителна антология. В нея са включени творби на 48 съвременни писатели, които членуват в организацията. Съставители са Маргарит Жеков и Анжела Димчева.

Философът, журналист и главен редактор на Портал Култура и сп. „Култура“ Тони Николов представи новата си мемоарна книга „Спомнена София – 20 истории“.

Екипи от университети в 10 държави, където се изучават българистика, „чертаят” литературни маршрути по проект „Живописна България”. Създава се Литературен атлас и Виртуална карта на България с разработени маршрути, свързани с различни аспекти от културата ни, като всеки е конструиран около тема и място – Казанлък и Чудомир, Добрич и Йовков, Поморие и Яворов, Трявна и Петко и Пенчо Славейкови и пр. 10-те университета са от Атина, Варшава, Венеция, Виена, Любляна, Санкт-Петербург, Страсбург, Хайделберг, а от българска страна – от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и Софийския университет „Св. Кл. Охридски”.

„Сградите в нас“ е името на изложбата на художника Иво Бистрички в галерия „Структура“, която беше открита на 23 септември. В най-новата си серия творби „Сградите в нас“, създадени специално за галерия "Структура", Иво Бистрички съзнателно остава в полето на чистата живопис. Това, което ни представя, е портретна галерия на сгради на властта: Мавзолеят на Георги Димитров и Партийният дом (сега Министерски съвет) в София, Триумфалната арка и Луксорският обелиск в Париж, Сградата на конгреса във Вашингтон, Портата на небесното спокойствие от площад „Тиенанмън“, Бранденбургската врата, Партенона в Атина и други. Използвайки единствено средствата на живописта, Иво Бистрички премахва декоративните детайли и разголва обектите на властта.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 26 септември.

Снимка – галерия "Структура"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50