Днес е последният ден от обявения срок за онлайн преброяване. Защо е необходимо и важно преброяването на населението? Каква роля имат статистическите данни в днешния съвременен и свръх информиран свят?
Темата коментира в “Нашият ден“ Дияна Янчева, зам.-председател на НСИ.
До тази сутрин в 6.00 часа 2 млн. и 300 хил. души са се преброили, които живеят в над 1 млн. домакинства. Очакваме днес да станат поне 3 млн."
Цели
"Това е едно уникално изследване, което се провежда веднъж на 10 години. Достига до всеки едни гражданин на всяка държава в света. Събират се данни, които не могат да бъдат събрани чрез други изследвания и обвързани по този начин.
Брой на населението и в какви условия живее например. Тези данни могат да бъдат сравнени с всички държави по света.
Отделно в изследването тази година сме включили доста въпроси, които касаят – използване на възобновяеми енергийни източници, как са обезпечени сградите, в които живеем за хора с увреждания. Това не е маловажно, за да бъдат построени едни политики от местните власти или пък от централната, така че домовете ни да бъдат достъпни за такива хора.
Да знаят как да бъдат сформирани политиките по отношение на инфраструктурата, която ще обслужва населението на територията.
Бързам да кажа, че се броят не само българските граждани, а и чужди, които постоянно или обичайно пребивават на наша територия.
Всяка местна власт има нужда да знае каква е структурата на населението, което живее на нейна територия. Да знае дали да построи в следващите години детска градина, читалище или пък старчески дом.
Болницата, която обслужва тази територия, какви отделения да разкрие. Дали живее младо население и има необходимост от родилно отделение, или пък има по-възрастно население, което се нуждае от други грижи."
Чуйте Дияна Янчева в звуковия файл.
Какво да правим, ако се съмняваме в автентичността на преброител? По какво да го разпознаем? Темата коментира в “Нашият ден“ Магдалена Костова , директор Дирекция “Демографска и социална статистика“ в НСИ. “Преброителят е длъжен да се..
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени,..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg