Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последен ден, в който да се преброим електронно

Снимка: БГНЕС

Днес е последният ден от обявения срок за онлайн преброяване. Защо е необходимо и важно преброяването на населението? Каква роля имат статистическите данни в днешния съвременен и свръх информиран свят?

Темата коментира в “Нашият ден“ Дияна Янчева, зам.-председател на НСИ.

До тази сутрин в 6.00 часа 2 млн. и 300 хил. души са се преброили, които живеят в над 1 млн. домакинства. Очакваме днес да станат поне 3 млн."


Цели

"Това е едно уникално изследване, което се провежда веднъж на 10 години. Достига до всеки едни гражданин на всяка държава в света. Събират се данни, които не могат да бъдат събрани чрез други изследвания и обвързани по този начин.

Брой на населението и в какви условия живее например. Тези данни могат да бъдат сравнени с всички държави по света.

Отделно в изследването тази година сме включили доста въпроси, които касаят – използване на възобновяеми енергийни източници, как са обезпечени сградите, в които живеем за хора с увреждания. Това не е маловажно, за да бъдат построени едни политики от местните власти или пък от централната, така че домовете ни да бъдат достъпни за такива хора.

Да знаят как да бъдат сформирани политиките по отношение на инфраструктурата, която ще обслужва населението на територията.

Бързам да кажа, че се броят не само българските граждани, а и чужди, които постоянно или обичайно пребивават на наша територия.

Всяка местна власт има нужда да знае каква е структурата на населението, което живее на нейна територия. Да знае дали да построи в следващите години детска градина, читалище или пък старчески дом.

Болницата, която обслужва тази територия, какви отделения да разкрие. Дали живее младо население и има необходимост от родилно отделение, или пък има по-възрастно население, което се нуждае от други грижи."

Чуйте Дияна Янчева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Преброителите – как да ги разпознаем

Какво да правим, ако се съмняваме в автентичността на преброител? По какво да го разпознаем? Темата коментира в “Нашият ден“ Магдалена Костова , директор Дирекция “Демографска и социална статистика“ в НСИ. “Преброителят е длъжен да се..

публикувано на 30.09.21 в 11:53
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас...

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за..

публикувано на 25.11.24 в 18:00