Най-новата книга на Дубравка Угрешич на български е сборник с есета под заглавието „Епохата на кожата“. В типичния си стил на съпротива спрямо статуквото, фалша, лъжите, подмяната, национализма, омразата, насилието във всички области на живота, политиката и творчеството, тя за пореден път доказва майсторството си на разказвач и мислител.
Есетата ѝ са кратки, ударни, запомнящи се. Тя не спестява нищо дори на собствената си Хърватия, не се притеснява да бъде некоректна, но да изрази мнението си, което винаги е подкрепено с интересни примери и чувство за хумор.
Книгата започва с две мрачни ромски приказки и есето, дало заглавието ѝ, а завършва с есето „Археология на съпротивата“ и героя на Храбал от „Прекалено шумна самота“ – „начетен самотник, аутсайдер, неудачник, бездомник, „юродиви“, жертвен агнец на своето време, който вече трийсет и пет години работи в пункт за стара хартия“. Благодарение на потомците му, казва ни Дубравка Угрешич, „ръкописите не горят. Дори когато са хвърлени на книжната клада, те се смеят с тихия смях на съпротивата“. Дали писателката е станала оптимист, надявайки се на потомците?
Чуйте разговора с преводачката Жела Георгиева за „Епохата на кожата“ в Международния ден на преводача.
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg