ГЕРБ ще подкрепи ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков за президент на изборите на 14 ноември. Той ще бъде издигнат от инициативен комитет, съобщиха за БНР източници от партията.
Темата коментира в “Нашият ден“ Иван Начев
“Това е нож с две остриета за ГЕРБ, защото досега основният политически лайтмотив, който ГЕРБ развиваше, беше, че това е една партия, която има много добре подготвени кадри.
И когато се явявате на президентски избори и не можете да издигнете собствен кандидат, а издигате такъв чрез инициативен комитет, за да се събере по-широка подкрепа, това може да доведе до отлив на самите избиратели.
От друга страна, такава кандидатура като тази на проф. Герджиков стои много по-сериозно от всички други, спрягани до момента. В този смисъл може да бъде една действителна конкуренция на президента Радев."
“Армията срещу културата и образованието в лицето на проф. Герджиков“ – бяха първите коментари на политолози след новината.
"Ще се въздържа от такива противопоставяния, не е хубаво в 21-ви век да говорим за такива неща. Ние продължаваме да говорим за комунисти и антикомунисти, млади и красиви срещу някакви други, сега “армия срещу културата“. Това не е нужно на нашето общество. На него му е нужно обединението около личности, около политики, около европейско присъствие на България.
Вече 15 години сме държава членка на ЕС, а и най-бедните държави след влизането си в ЕС за започнали да живеят много по-добре. Може би в София и няколко други големи града се живее добре, но на други места – не."
Две умерени лица
"Няма как да отречем фактът, че президентът Радев е сравнително умерен в поведението си, както и проф. Герджиков. Ще видим другото лице на политическия дебат, в което няма да има такова остро противопоставяне."
Издигането от инициативни комитети
"Това носи повече плюсове. Виждаме, че тясно партийните кандидати не се харесват на българското общество по разбираеми причини.
Втората тенденция, която забелязваме и последните два избора, са добър пример за това, че ние като избиратели не искаме да дадем властта на нито една партия. Това доведе до фрагментация на българския парламент. Искаме повече отговорност от партиите при съставянето на правителството и от партиите при провеждане на политиките, които са нужни за нас като общество. Съвсем естествено е партиите да бягат от тясно партийни кандидати.
Съмнявам се, че личностите в инициативните комитети могат да окажат неблагоприятно влияние, защото в крайна сметка това би означавало всеки от нас като избирател да следи и да познава.
Избирателят в България се промени в последните десет години. Политическите партии сякаш не забелязват това. Има вече много млади избиратели, които, първо, са социализирани във времето след рухването на комунистическия режим, на тях това нищо не им говори, това са неща, които им разказват роднини. Тези избиратели пътуват и живеят в отворен свят, те виждат как се управлява светът и как се прави политика. Този тип избирател се игнорира от всички политически партии. И резултатът е, че се води кампания сякаш се намираме в 90-те години на миналия век. На тези млади хора лицата в един инициативен комитет не им говорят нищо, на тях им говори това, което се отправя като послание."
ПП
"Политическите партии не могат да разбера какво се харесва на новата формация, която се появи в тези няколко седмици на хоризонта.
Много ясно – друг тип политическа култура. Когато виждате срещу вас едни млади усмихнати хора, които не говорят с купешки фрази, зад които не прозира идеология, съвсем естествено ще гледате на тях с добро око. А не на тези, които седят на екрана, карат ви се от джипката, от Фейсбук или от някакви партийни трибуни."
"Галъп": ГЕРБ-СДС – първа политическа сила, следва "Продължаваме промяната"
"В момента коментираме едно уравнение с много неизвестни. В момента имаме само заявки. Нямаме листи и програми. Вероятно ще ги имаме след две седмици. Тази промяна е нужна на нашето общество. Нужно е да има разбирателство, да има компромиси, да има политики и да се върви напред.
При ПП виждаме един силно заявен проевропейзъм. Последните два избора много ясно показаха това – няма ли консенсус и компромис, няма как да има решения.
Тези партии имат голям потенциал, бих ги нарекъл “партиите на промяната“ – и не бих поставил вътре само “Продължаваме промяната“. Бих сложил вътре всички останали, т. нар. “нови“."
Избирателна активност
"Ще има по-висока избирателна активност по две причини – предишните два избора се проведоха в сложни условия – ограничение заради пандемията. Поне за момента изглежда, че този избор няма да е в тази ситуация. Сега имаме нови политически играчи. Нов тип политическа кампания."
Румяна Дечева: Все още много хора са затруднени от машинното гласуване
Чуйте Иван Начев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg