Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Искра Ангелова: Трудно е да си герой в днешно време

Запазете детето и поета в себе си

Искра Ангелова
Снимка: БНР

Искра Ангелова е актриса, журналист и преводач. Тя е и част от Свободния артистичен съюз, който организира “Артмаратон на свободните духом“, първата обществена инициатива на Съюза. 

Пилотното издание ще продължи от 1 до 4 октомври в Thеatro на ул. "Върбица" 12.

Четири дни „Артмаратон на свободните духом“

Свободния артистичен съюз (САС) е новосъздадената през 2020 г. организация, която обединява свободните духом хора на изкуството от всички гилдии – свободни и на щат.

Искра Ангелова е главен герой в “Нашият ден“

“Много малко хора са готови да бъдат герои в днешните трудни времена. А тези, които са готови да бъдат, често се превръщат в изкупителни жертви. Особено по нашите Балкански места, когато жена е по-революционно настроена, казва каквото мисли или много работи, или пък е много способна, не я приемат с добро око. Без да звуча феминистки, но тук от жените се очакват други нещаА ние се опитваме успоредно с семействата, децата и домакинството да работим и то с цялото си сърце, идеи, хъс и талант, но не винаги се получава.

Времената са много трудни и хората много се наплашиха – призовавам ги да запазят детето и поета в себе си. Във всеки има по едно дете и един поет."

Компромисите

"Стремила съм се цял живот да не правя компромиси и да си плащам цената. Дали това е героично, вероятно се разбира след това.

За жалост покрай епидемията привикнахме към смъртта. Чуваме топли думи за хората едва когато си отидат."


Американски възпитаник

"Едното образование, по журналистика, получих в САЩ. Там всеки напълно легитимно преследва мечтите си и никой не го гледа накриво. Докато тук всеки, който се опитва нещо да променя и помръдва, бива обявен за мрънкалник.

У нас се получи така, че хората на изкуството, и то много талантливи, работеха до края на живота си в разни институции на смешни заплати, за да могат да продължат да свирят. Други напуснаха страната. Актьорите и писателите – те са принудени да седят близо до корените си заради езика. Четвърти са на свободния пазар и вече година и половина без възможност да упражняват професиите си.

Това са хората, за които съм заставала и съм се борила с каквито средства мога. Преди средството ми беше телевизионният екран, сега са статиите в OFFNews – всякакви средства, които намеря."

Свободният артистичен съюз

"Година бяхме заедно, мислехме, че идеите ни са общи – да се намерят начини да се въздейства на общественото мнение, за да се помогне на хората на изкуството и на свободна практика, и на щат.

Опитът на българите да бъдат заедно в него са сякаш обречени. Винаги накрая едно начинание, ако е по-неуспешно, отколкото се е очаквало, има изкупителна жертва.

Много е трудно, ако си на свободна практика, да се продаваш на този пазар като гладиатор, защото пазар няма.

Ще продължавам да апелирам бюджетът за култура в България да е по-висок, да не е 0,5%. За това, че трябва българската култура да е извадена като визитна картичка на България пред света, а не да ни знаят като гастарбайтери и корумпирани типове.

През всичките години политическият елит не осъзна това, че всъщност имаме страхотно изкуство и то живо – то може да бъде притегателна сила.

Няма как сериозно професионално изкуство – с голяма трупа, сценография да бъде финансирано с 1000-2000 или 5000 лева.

Повече за “Артмаратон на свободните духом“ и ситуацията със свободните артисти в момента можете да чуете от Искра Ангелова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10