Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенцията за българите в чужбина – 21 години по-късно

Снимка: БНР, архив

На 1 октомври 1992 година е учредена Агенцията за българите в чужбина, чиято основна задача е била да успее да установи колко и кои български граждани живеят извън България. По-късно след приемането на Закона за българите в чужбина от 2000 година дейността и задачите на Агенцията се променят.

Има ли необходимост от подобна институция – е това, което много хора се питат?!

Непосредствено след създаването си Агенцията е изпитвала трудности да се потърси връзка с наричаните дотогава “невъзвращенци и емигранти“, разпилени по всички точки на света. Тя е трябвало да убеди нашите съграждани в чужбина, че вече не носят клеймото „невъзвращенец“ и че могат да идват по всяко време в родината си. Но това е било в края на ХХ в.

Сега българите от чужбина сами си организират културни дружества, създават си медии, дори си организират избори. Голяма част от дейностите им обаче са със съдействието на Агенцията.

Независимо от различните ѝ задължения, основната ѝ дейност все пак е да подпомага издаване на документи за българско гражданство – да бъде първата спирка по пътя на придобиването на български паспорт или двойно гражданство – от държави извън Европейския съюз, като Северна Македония, Молдова, Украйна, дори и Бразилия и Аржентина.

Специално се набляга на начините на придобиване на български документи.

Според зам.-председателя Димитър Владимиров тези правила са все още доста неуточнени в настоящия закон.

Именно наличието на „пробойни“ в Закона за българските граждани в чужбина позволиха раздаването на паспорти на около 140 хил. македонски граждани, които още не са доказали български произход, но вече са с двойно гражданство и дадоха повод на някои медии в югозападната ни съседка да коментират, че “българските документи се раздават като топъл хляб“.

След промените в закона от месец март тази година нещата са доста променени, но все пак има още възможности за създаване на точни и коректни правила за придобиване на българско гражданство.

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26