Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенцията за българите в чужбина – 21 години по-късно

Снимка: БНР, архив

На 1 октомври 1992 година е учредена Агенцията за българите в чужбина, чиято основна задача е била да успее да установи колко и кои български граждани живеят извън България. По-късно след приемането на Закона за българите в чужбина от 2000 година дейността и задачите на Агенцията се променят.

Има ли необходимост от подобна институция – е това, което много хора се питат?!

Непосредствено след създаването си Агенцията е изпитвала трудности да се потърси връзка с наричаните дотогава “невъзвращенци и емигранти“, разпилени по всички точки на света. Тя е трябвало да убеди нашите съграждани в чужбина, че вече не носят клеймото „невъзвращенец“ и че могат да идват по всяко време в родината си. Но това е било в края на ХХ в.

Сега българите от чужбина сами си организират културни дружества, създават си медии, дори си организират избори. Голяма част от дейностите им обаче са със съдействието на Агенцията.

Независимо от различните ѝ задължения, основната ѝ дейност все пак е да подпомага издаване на документи за българско гражданство – да бъде първата спирка по пътя на придобиването на български паспорт или двойно гражданство – от държави извън Европейския съюз, като Северна Македония, Молдова, Украйна, дори и Бразилия и Аржентина.

Специално се набляга на начините на придобиване на български документи.

Според зам.-председателя Димитър Владимиров тези правила са все още доста неуточнени в настоящия закон.

Именно наличието на „пробойни“ в Закона за българските граждани в чужбина позволиха раздаването на паспорти на около 140 хил. македонски граждани, които още не са доказали български произход, но вече са с двойно гражданство и дадоха повод на някои медии в югозападната ни съседка да коментират, че “българските документи се раздават като топъл хляб“.

След промените в закона от месец март тази година нещата са доста променени, но все пак има още възможности за създаване на точни и коректни правила за придобиване на българско гражданство.

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50