Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Йорданова:

В 13 от 14-те случая на прокуратурата срещу Пеевски има отказ от досъдебно производство

Какво свърши Временната комисия „Магнитски“

| обновено на 01.10.21 в 14:26
Снимка: БГНЕС

Защо оценката на евродепутатите за България е "корупция, ниско ниво на свободата на словото и медиите"? Какво свърши Временната комисия „Магнитски“ за 25 работни дни ?

Темите коментира в “Законът и Темида“ адв. Надежда Йорданова, председател на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно действията и бездействията на компетентните български органи във връзка наложените на 2 юни 2021 г. санкции на български физически и юридически лица от службата за контрол на чуждестранни активи (OFAC) на Министерство на финансите на Съединените американски щати на основание глобалния закон „Магнитски“ за отговорност при нарушаване на човешки права в 46 Народно събрание.

“Задачите на Временната комисия “Магнитски“ бяха в три посоки: първо, да се установи какви са причините, поради които българските институции не са засекли проблемните сделки, поведение, нарушенията и корупционните практики на санкционираните лица.

Следващата група задачи беше да установим какво прави към настоящия момент българската държава, така че да ограничи негативния ефект от наложените санкции върху българския обществен икономически живот.

Третата група задачи са – какви нормативни промени трябва да се направят, за да бъде българската държава и икономика предпазена за в бъдеще от такива ситуации."

Проведени са четири заседания

"По време на тези четири заседания ние работихме и по трите направления. По установяване на причините  за санкциите – получихме информация от прокуратурата, изслушахме МВР, ДАНС, управителя и подуправителя на БНБ. Сякаш това е линията, по която констатациите до момента са най-обезпокоителни.

Стана ясно, че, от 2-ри юни до 15-и септември до приключване на работа на 46-ия парламент, нито една от институциите, която има отговорности за борба с корупцията и изпирането на мръсни пари, не беше възложила проверка, за да установи самата тя какви са нейните пропуски. Кои слабости в системите на институции или на конкретни отговорни лица са допуснали това бездействие, че да се стигне до тази ситуация?

От информацията, предоставена от Главна прокуратура, стана скандално ясно, че спрямо Пеевски се е работило по 14 случая, в 13 от тях има отказ за образуване на досъдебно производство, с други думи отказ от разследване.

Защото предварителните проверки не са разследване. А в 14-ия случай е имало досъдебно производство, но е било прекратено.

Отказвайки да разследва 13 случая, на практика прокуратурата изпира Пеевски."

Кои са още въпросите, които остават без отговор, чуйте в звуковия файл.

Снимки – БГНЕС, dabulgaria.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43