Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политика и песни в Музея на германската история в Бон

Снимка: hdg.de

Темата на изложбата в Музея на германската история в Бон е изключително любопитна и може да послужи като идея за някои от нашите музеи. Тя е „Хитове и химни. Звукът на историята“, като най-банализирано преводът на това заглавие е всъщност „политика и песни“. Посетителите на музея се въоръжават със специално устройство за докосване на интерактивните експонати заради Covid мерките.


Музиката отразява линиите на общественото развитие и се превръща в медия на актуалните теми, разказва Биляна Михайлова от Дойче Веле. Изложбата е подредена хронологично и е предимно за слушане. Но има например и карикатури, които отразяват как западни звезди пеят до Берлинската стена, а от другата страна, от Изток – берлинчани са долепили ухо до стената, за да ги чуят. Показани са и единични случаи на гастроли на певци от Западна в Източна Германия и обратно. От изложбата се разбира, че желязната завеса не е била толкова плътно спусната над ГДР и се е намирало кой да направи записи на скандални за Изтока по това време групи като "Бийтълс" или "Ролинг Стоунс".


А как е показана още връзката на политиката с музиката? Например, ако няма кой да привлече аудитория с песни, прави го външният министър на ГФР Валтер Шел. Или става ясно, че една от най-ярките звезди на днешната Зелена партия Клаудия Рот е била продуцент на група в миналото. Тази връзка между политика и музика е проследена методично от Бетовен и Хайдн до Хелене Фишер, сегашна звезда на поп сцената в Германия. 

Чуйте повече за изложбата в звуковия файл.

Снимки: hdg.de


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44