Колкото по-далеч стигат хората в Космоса, толкова по-актуален става въпросът за осигуряването на общопризнати закони. Космическото право и космическата сигурност относително отскоро са на дневен ред, но значението им ще нараства бързо и те ще засягат както международните отношения, така и частни казуси, като например към кого да се обърнем за обезщетение, когато отломка от космически кораб падне върху къщата ни.
Договорът за Космоса е подписан през 1967 между САЩ, СССР и Великобритания. Там е провъзгласен принципът за изключително мирно използване на Луната и другите небесни тела и за равни права на всички държави за изследване на небесните тела, но оттогава светът се промени, а зависимостта ни от Космоса нарасна. Днешните системи за навигация работят благодарение на сателити, даже интернет, който ни поддържа свързани непрестанно, зависи от Космоса.
Всичко това поставя въпроса за космическата сигурност и за хората, които ще трябва да развиват правото в тази сфера, както и за всички онези нови аспекти на съществуващите дисциплини. Тези теми повдига разговорът с Халит Мирахметоглу, изпълнителен директор на Центъра за космически и авиационни тренировки Гокмен в Бурса и консултант на редица космически проекти, включително сателитния проект на Европейската обсерватория GOKTURK1.
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg