Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пепел в снега“ – човешкото лице на войната, за което пише Рута Сепетис

Рута Сепетис за пореден път придава човешки облик на световната история. В дебютния си роман „Пепел в снега“ тя разказва за 15-годишната Лина и спътниците ѝ в ужаса на войната. Това е третата книга на литовско-американската писателка, която излиза на български език и която доказва, че авторката надгражда перото си с всяка следваща творба.

„Пепел в снега“ е особено важна в творчеството на Сепетис не само защото е първият ѝ роман, а защото разказва част от нейната семейна история. Бащата на Рута е син на офицер от литовската армия, който бяга през Германия в Щатите точно по времето, когато се разиграват събитията в книгата и когато режимът на Сталин започва да извършва масови изселвания на хора от Прибалтийските републики“, обясни в „Артефир“ отговорният редактор на българското издание на книгата Милена Ташева.

Романът ни отвежда в Литва през 1941 година, когато офицерите на съветската военна полиция – НКВД, нахлуват в дома на Лина и разбиват на парчета семейството ѝ и живота, който познава. Бащата ѝ, уважаван ректор на университета във Вилнюс, изчезва безследно, а тя, майка ѝ и по-малкият ѝ брат са натъпкани във вагон за добитък заедно с други жертви, сред които адвокати, учители и лекари. Съдбовната нощ поставя началото на десетгодишно мъчително пътешествие, което среща читателите с многоликата човешка природа.

„Голяма част от тези истории, които Сепетис предава чрез романа си, всъщност са се случили на истински хора, разказани са ѝ от първо лице и тя просто ги оплита в сюжета на книгата си“, каза още Милена Ташева.

Писателката майсторски изгражда героите си и приобщава читателите към съдбата им. Богато описва вътрешния им свят, с което показва едновременно и най-доброто, и най-лошото у човека. Романът говори както за насилието, омразата и унижението, така и за саможертвата, майчината обич и спасителната сила на любовта.

А една от големите любови на Лина е рисуването. В него тя намира бягство от жестоката реалност, но и възможност да разкаже своята история и тази на близките до нея. Читателят става съпричастен към творческия ѝ процес, при който от пепелта в снега се ражда изкуство и надежда за връзка с онези, които са далеч.

Повече за романа на Рута Сепетис чуйте в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Станимир Желев

Станимир Желев на 60 години с изложба

Откри се изложба на Станимир Желев. В нея художникът представя живописни творби. Поводът за експозицията е 60-годишнината на твореца. Кураторът на експозицията Филип Зидаров коментира в "Артефир", че авторът се занимава с вътрешното, със себеизследването, със самопознанието чрез изкуството.  Ценното в работите на Желев, че те нито задават въпроси,..

публикувано на 27.01.25 в 17:15

Холандската хип-хоп формация DOPE D.O.D се завръща в София

Хип-хоп фенове, пригответе се! Голямата зала на столичния клуб Mixtape 5 ще се превърне в епицентър на черните ритми този петък, 31 януари. 11 години след първия си десант в България, Dope D.O.D. – Duo Оf Darkness, се завръщат с бомбения си саунд . Нищо не е толкова съвършено, колкото идеята да се държиш за полата на традицията, но и да я..

публикувано на 27.01.25 в 16:00
преводачката Гергана Гълъбова

Леонора Карингтън и "Слуховият рог": Един труден, но вдъхновяващ превод

В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън. Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен Гергана Гълъбова споделя, че..

обновено на 27.01.25 в 15:56

Добромира Димитрова и портретите на светлината

В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..

публикувано на 27.01.25 в 13:26

Спомените и реалността в "Дионисиеви мистерии" на Васил Петров

Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..

публикувано на 27.01.25 в 12:49