Училище „Васил Левски” Белене е основно училище според българските образователни стандарти. От учебната 2017/2018 година училището е иновативно. То е едно от първите иновативни училища в страната, въпреки че Белене е град с намаляващо население.
В него се обучават 78 ученици, разпределени в 7 паралелки от І до VІІ клас.
Темата коментира в “Нашият ден“ Румяна Богданова, директор на ОУ „Васил Левски“.
“Да, наистина, ние сме едно от първите иновативни училища. Първата иновация, която вече финализирахме, беше за период от 3 години и се осъществяваше с учениците от начален етап.
От миналата година осъществяваме иновация в прогимназиален етап, като интегрираме учебно съдържание по различни предмети в един голям урок с различни дейности, които се провеждат не само в класната стая – разчупени са, изнесени са и с участието на много външни хора.
Опитваме се да разнообразим ежедневието на учениците и да направим ученето приятно и да включим повече практически умения – възможности да се учи и преподава на различни места не непременно на чина и черната и бялата дъска.
Смятаме, че е много важно интегрирането на учебно съдържание. Защото децата ни сега са широко информирани и старият начин на преподаване за тях е скучен. Възможността да видят, че тези знания са важни и са приложими в практиката, е това, което пробужда ученическото любопитство, а то е един от важните ключове.
Стремим се да избягаме от сухото, еднообразното и скучното. Да провокираме интереса у децата и да ги накараме повече да мислят и да разсъждават.
Ученикът се чувства умеещ и знаеш, когато види, че може да прилага учебното съдържание, а не само, когато го е научил."
Чуйте Румяна Богданова в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg