Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОУ “Васил Левски“ в Белене

Как се прави иновативно училище в град с намаляващо население

Румяна Богданова
Снимка: личен архив

Училище „Васил Левски” Белене е основно училище според българските образователни стандарти. От учебната 2017/2018 година училището е иновативно. То е едно от първите иновативни училища в страната, въпреки че Белене е град с намаляващо население.

В него се обучават 78 ученици, разпределени в 7 паралелки от І до VІІ клас.

Темата коментира в “Нашият ден“ Румяна Богданова, директор на ОУ „Васил Левски“.

“Да, наистина, ние сме едно от първите иновативни училища. Първата иновация, която вече финализирахме, беше за период от 3 години и се осъществяваше с учениците от начален етап.

Голям иновативен урок в 6 клас „Движение и кръговрат“ с интегриране на учебно съдържание по Математика, История, География, Английски език, Музика, Физкултура, Човекът и природата, Изобразително изкуство и дейности по интереси се проведе на 03.06.2021 г. в ОУ „Васил Левски“.

От миналата година осъществяваме иновация в прогимназиален етап, като интегрираме учебно съдържание по различни предмети в един голям урок с различни дейности, които се провеждат не само в класната стая – разчупени са, изнесени са и с участието на много външни хора.

Опитваме се да разнообразим ежедневието на учениците и да направим ученето приятно и да включим повече практически умения – възможности да се учи и преподава на различни места не непременно на чина и черната и бялата дъска.

Смятаме, че е много важно интегрирането на учебно съдържание. Защото децата ни сега са широко информирани и старият начин на преподаване за тях е скучен. Възможността да видят, че тези знания са важни и са приложими в практиката, е това, което пробужда ученическото любопитство, а то е един от важните ключове.

http://vasillevskibelene.org

Стремим се да избягаме от сухото, еднообразното и скучното. Да провокираме интереса у децата и да ги накараме повече да мислят и да разсъждават.

Ученикът се чувства умеещ и знаеш, когато види, че може да прилага учебното съдържание, а не само, когато го е научил."

Чуйте Румяна Богданова в звуковия файл.

Снимки: личен архив, vasillevskibelene.org


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25