Covid зони и общопрактикуващи лекари – каква е картината в доболничната помощ по време на четвъртата вълна?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България:
“Би трябвало да има Covid зони в цялата страна, но няма такива навсякъде. Има областни градове, в които има само една – едно място, което се нарича така. На други места няма.
Идеята е да има още една опция за хората, но не се получава, а там, където се върши, са изключения местата – единици, където горе-долу се случва, както би следвало.
Да не говорим за назначаване на изследвания, за рентгенови снимки, за предписване на терапия по електронен път това не се случва.
Ако трябва да обобщим, Covid зоните не работят. И ние, общопрактикуващите лекари, правим това, което сме правили и досега – диагностицираме, лекуваме хората си. Там, където аз работя, моят кабинет си е и Covid зона – преглеждам, диагностицирам и лекувам.
Болшинството от нас си диагностицират и гледат пациентите. Ние предложихме на Министерство на здравеопазването, по тяхно искане, един вариант за процедура – какво да се прави, как да се прави, още от съмнението за заболяването, неговото установяване и лечение, до издаването на болничния лист, ако човекът е в работоспособна възраст, в извънболнични условия.
Това, което предложихме, смятаме разумно, удобно, там беше предвиден и вариант, ако се наложи, докато пациентът е под карантина, по бърз начин да бъде уредена възможност той да посети нашия кабинет, ние да назначим изследвания, да го видим и да се прецени дали е за хоспитализация, или пък може да продължи вкъщи. Освен ако не се налага спешна хоспитализация. Всичко това не бе възприето.
Мисля, че това с медикаментите в извънболнична помощ на пациентите, по-скоро звучи пиарско, отколкото да е ефективно.
Използвам възможността да подсетя, че все още моите пациенти трябва да пътуват от 25 до 50 км в едната посока и после обратно, за да им бъде извършен PCR. И това е на много места в България. Най-важното в условия на такава епидемия е бърза диагностика и изолация заедно с лечението.
Нека се знае и това, защото хората ходят и си заплащат бърз антигенен тест, този, който е с такъв, дори и да е лежал в болница след това, все едно, че не е боледувал – документално. Не може да добие сертификат, че е преболедувал. Това са парадокси, които могат много бързо административно да бъдат решени."
Разделяне на потоците
"Това с потоците много се говори и мисля да престанем. Нека се върнем към елементарните мерки – това, че някой чака с някого някъде, може да е в магазин, може на друго място, може да е пред кабинет. Ако си носи маската и спазва съответната дистанция, няма какво страшно да се случи."
Чуйте Любомир Киров в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg