Какво е значението на кооперирането в България за развитието на устойчива и конкурентна икономика? Могат ли кооперациите да решат проблемите на малките населени места и пострадалите от пандемията браншове?
Темата коментира в “Нашият ден“ Ваня Боюклиева, зам.-председател на ЦКС (Централен кооперативен съюз).
“Трябва да се преодоляват натрупани неразбирания относно кооперациите. Кооперациите у нас имат вече 130-годишна история и което е по-важно, не само в дълголетието на кооперативната движение, но в това, че то никога не е прекратявало своето действие.
Кооперациите не са спирали своята дейност нито за ден, отпреди 130 години, когато се създава първата кооперация, която все още е член на Централния кооперативен съюз. Много се гордеем с това, защото показва нейната устойчивост."
Активност на кооперациите днес
"Кооперациите в момента работят изключително активно. Може би това, което не им достига, е повече видимост и повече популяризация на дейността.
Те са различни по вид имат четири национални съюза, които ги обединяват. Централният кооперативен съюз обединява всички кооперации, чиято основна дейност е търговията на дребно – и по-специално тази в малките населени места. Това не изключва нашата дейност и в средните, и в големите населени места. Имаме и други дейности – хлебопроизводство, земеделие, изкупуване, туризъм, но основната ни дейност е търговията и бих казала, че те все повече доказват своята роля, особено последните две години в условия на пандемия това се потвърди. Нашите магазини не затвориха нито за ден в условията на пандемия, даже бих казала, че на много места бяха единствените, които продължиха да работят и да обслужват населението."
Чуйте повече за приноса на кооперациите за живота в малките населени места от Ваня Боюклиева в звуковия файл.
Какво представлява Младежкото образование за коопериране в земеделието и към кого е насочен проектът на Европейската комисия – YOUCooperATE“, финансиран от Европейската комисия.
Темата коментира в “Нашият ден“ Божура Фиданска, ръководител на проекта.
“Целевата група на проекта са учениците в професионалните гимназии. В България има много професионални гимназии и доста добре работят. Благодарна съм на директорите и на учителите, защото те приеха присърце идеята да осъществим такова обучение.
Нямахме възможност да включим всички училища, затова по различни критерии избрахме седем. Те правят невероятни неща. Учениците имат възможност практически да се докоснат до доста аспекти на земеделието, възможност да отидат на обмяна на опит по различни проекти по програма “Еразъм“ в различни страни от ЕС. Осъществяват различни проекти за модернизация, за дигитализация и нови практики на обучение."
Чуйте Божура Фиданска в звуковия файл.
Защо кооперацията е ценно решение за бизнеса и как може да помогне на екскурзоводите у нас, които са сред най-пострадалите като бранш от пандемията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Вълков, председател на първата кооперация в туризма – “БТС-Екскурзоводи“.
“Проблемът с екскурзоводите е много сериозен, защото те останаха без работа заради пандемията. Беше им забранено да работят по простата причина, че спряха групите, спряха индивидуалните пътувания, това наложи да потърсим начин да подпомогнем нашите колеги. Много е трудно да се стартира едно такова предприятие."
Повече за плановете на кооперацията можете да чуете от Петър Вълков в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg