Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция по повод 100 години от смъртта на Иван Вазов

Снимка: Институт за литература към БАН

Институтът за литература към БАН организира двудневна конференция по повод стогодишнината от смъртта на Иван Вазов на 14 и 15 октомври. В конференцията вземат участие известни учени от страната и чужбина. Ще бъдат разгледани различни аспекти от разнообразното творчество на Вазов. 

В първия ден представят докладите си Милена Кирова, Михаил Неделчев, Мария Огойска, Катя Зографова, Мая Горчева, Петър Величков, Благовест Златанов, Франциско Хуес Галвес, Росица Чернокожева, Светлана Стойчева, Никита Нанков и други. 

Вторият ще започне с Милена Цанева, Бисера Дакова, Пенка Ватова, Людмила Малинова, Николай Аретов, Раймонд Детрез, Димитър Камбуров, Виолета Дечева и др. Авторитетният форум ще завърши с дискусия.

Чуйте Мариета Гиргинова.

Снимка – Институт за литература към БАН

През 2021 г. се навършват 100 години от смъртта на Патриарха на българската литература Иван Вазов – писателя, който в най-голяма степен изпълва със смисъл понятието „български класик“, а творчеството му е неразделна част от непреходното европейско духовно наследство. 

По повод 100-годишнината от кончината на Иван Вазов, включена в календара на ЮНЕСКО за 2021 г., Институтът за литература при Българската академия на науките организира научна конференция, която ще се проведе на 14 и 15 октомври 2021 (четвъртък и петък) в БАН. Форумът целѝ да обнови четенето на Вазовите текстове през съвременни литературоведски парадигми, да интерпретира факти и документи от житейската и творческата биография на Патриарха в контекста на българския културен живот от началото на ХХ в. Текстовете, представени на конференцията, ще бъдат поместени в научен сборник. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45
Стефан Прохоров

Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани

На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...

публикувано на 27.12.24 в 14:23