През 1968 година много популярна у нас е песента на Маргарита Радинска „Кукла на конци“, а на „Златният Орфей“ първа награда взима песента „Двама шопа из Европа“, Бийтълс издават своя „Бял албум“, основани са групите „Лед Цепелин“, „Джетро Тъл“ и „Дийп Пърпъл“. През май студентите във Франция започват серия от стачки и окупации. В София през лятото се провежда Световен фестивал на младежта и студентите под лозунга „За солидарност, мир и дружба“.
На 16 август 1968 година Политбюро на ЦК на КПСС взема решение за военно нахлуване в Чехословакия на войските от Варшавския договор. Два дена по-късно лидерите на останалите „малки“ социалистически държави, сред които Тодор Живков, приемат решението. На 20 срещу 21 август започва операция „Дунав“, в която участва и България. Трима български студенти: Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев написват и разпространяват позиви срещу участието на армията ни в тази операция: „Вън войските на марионетката Живков от ЧССР!“ Държавна сигурност прави оперативна разработка под името „Марионетките“ и ги арестува. Изключени са от университета, осъдени и попадат в затвора.
Художникът Веселин Праматаров създава комикс за действителната история на тримата студенти Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев, в който с рисунки и текст описва „как в условията на тоталитарното общество все пак оцелява гражданското чувство за справедливост“. Както отбелязва Сотир Гелев на корицата на книгата, „Веселин Праматаров въвежда нов жанр в нашия литературен живот документален графичен роман.“ А Антон Стайков пише: „Погледът на художника е на височината на героите, деликатните метафори и философските диалози надскачат политическите клишета и превръщат комикса в истинско събитие за жанра в България.“
Потърсете графичната новела „На конци. 1968. Една действителна история“. Повече за нея от Веселин Праматаров.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg