Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златната есен на Владимир Шунев в галерия „Париж“

| обновено на 21.10.21 в 09:01

Вече добре познатият на българската публика автор Владимир Шунев откри самостоятелната изложба в столичната галерия „Париж“ на 18 октомври – Деня на покровителя на художниците св. Апостол Лука. Заглавието на експозицията е „Златна есен“ – прекрасно обобщение на темата и възможност за зрителите да се насладят на топли пасторални пейзажи и меки есенни природни картини. Ето какво споделя художникът в "Артефир":

Сезоните

„Като цвят есента ми е любима. Защото е толкова красиво и пъстро – тези топли тонове са ми любими, но аз обичам всички сезони. Навремето не обичах много зимата, защото не я бях опознал от красивата страна. А красивата страна на зимата е в планината. Всички сезони са безкрайно красиви и носят своето очарование. В изложбата има и няколко мои любими зимни пейзажи."

Пътят

„Пътят към храма е заложен у всеки човек. Имам няколко произведения, посветени на "Ел Камино". Мои приятели изминаха през 2007 г. цялото трасе – около 800 км в Испания. Моята поръка към тях беше да направят пейзажни снимки. Когато се прибраха, ми показаха стотици снимки. Това силно ме вдъхнови и на изложба през 2008 г. показах първите мои картини на тази тематика. Моите приятели три пъти са го минавали "Ел Камино", три пъти са ми носили снимки и като че аз самият да съм минавал този път… Може пък един ден да тръгна.“

 Техниката

„Това е т.нар. „смесена техника“, защото освен темперни бои, аз слагам и различни пълнители – лепила, винервайс и т.н., за да се заздрави техниката, защото само с темпера не могат да се правят такива устойчиви на времето картини. Накрая се покриват с водоразтворим лак на акрилна основа и се получава една съвсем здрава картина. Това си е моя техника, която още в началото на 90-те години започнах да практикувам и си я развих във времето – оказа се устойчива във времето.“

"Пейзажите на Шунев са стилизирани, изпълнени в стила на наивизма, с чудесно живописно чувство и оригинална техника, която е вече неизменна част от стила и почерка на автора. Неговите картини са ясноразпознаваеми, извоювали във времето своето собствено лице. Публиката обича уюта в творбите на Владимир Шунев, който се усеща както в есенните, така и в зимните пейзажи, обича ярките виолетови лавандулови полета или ширналите се златни нивя, малките хълмчета и синьо – лилавите планини, обича ведрината на деня и красотата на нощта. Всичко това е събрано в изложбата „Златна есен“ и зрителите с радост могат да му се насладят", пише галеристката Надя Павлова.

Владимир Шунев е инженер по професия, но след 1990 година се отдава изцяло и единствено на изкуството. Има множество самостоятелни изложби зад гърба си, както и различни награди за живопис. Дълго време посвещава на изследване на скалните рисунки и българските черги и шевици, каквато е и предишната му изложба в галерия „Париж“, но от няколко години интензивно разработва пейзажите и пасторалните композиции.

Изложбата продължава до 31 октомври и може да бъде разгледана на живо, както и онлайн в сайта на галерия „Париж“. www.gallery-paris.com 

Снимки – галерия „Париж“ и личен архив на Владимир Шунев





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В спектакъла "Свят и Храм" властват силите на музиката и поезията

На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..

публикувано на 19.11.24 в 10:05

Екип от шведски учени дигитализира графити със старобългарска азбука в Киевската катедрала

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..

публикувано на 19.11.24 в 09:58

"Гунди – легенда за любовта": филмът, който дълго ще помним

Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..

публикувано на 19.11.24 в 08:35
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31