Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1200 розови балона в памет на жените, загубили битката с рака на гърдата

1200 розови балона в памет на жените, които всяка година губят битката с рака на гърдата.
Снимка: БГНЕС

Днес е Международният ден за борба с рака на гърдата. 1200 розови балона ще изпълнят небето над София в 13.00 часа в памет на жените, загубили битката с болестта.

Събитието е част от информационната и профилактична кампания на ПСАГБАЛ "Света София", която се провежда традиционно през октомври, съвместно със Столична община.

Днес, благодарение на ранната диагностика, смятаме това заболяване за лечимо, стига да бъде диагностицирано навреме.

Какви са възможностите у нас да бъде избегнато заболяването?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Иван Гаврилов. От 2007 г. досега е началник на Торакална клиника в СБАЛ по онкология. Организира, ръководи и отговаря за диагностично-лечебния процес на пациентите с рак на млечната жлеза и белия дроб в Торакална клиника.

“Много е важно фамилността да бъде класифицирана в зависимост от преките родственици и непреките родственици. Най-застрашени са преките родственици – майка и баба, боледували от рак на гърдата.

Но със съвременните генетични тестове можем с доста голяма степен на сигурност да определим степента на риск. Ако намерим в преболедуващите предишни поколения – майка, баба – мутации в 13, 17 хромозома и ги намерим унаследени при здрави, неболедуващи родственици, шансовете да се развие злокачествен процес са над 80%, което автоматично поставя тези пациенти в други условия, друго поведение и друга манипулация.

В нашата болница се оперират годишно над 1000 пациенти със злокачествени заболявания на бял дроб и гърда."

Недостиг на кадри

"Българското здравеопазване изпитва недостиг на кадри, това е безспорно. Още преди 4-5 години акад. Дамянов алармира, че хирурзите в България са намалели драстично и не достигат около 800 за цялата страна.

Онкологията е наука – при това много сериозна, не може под булото на онкологията да се крие всичко. И не може под булото на онкологията да се крият методи, които почти никой не познава и не практикува. Защото, ако едно нещо има място под слънцето, то се доказва с т.нар. "преживяемост". Ако пациентите преживяват съответните стандарти и години, минимум пет, и са съпоставими с европейския стандарт, тогава всеки едни има право да бъде под слънцето."

Чуйте проф. Иван Гаврилов в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Гергана Коларова, директор на Първа АГ болница “Света София“.

“За девета поредна година отбелязваме в различни дни на месец октомври месеца на Рака на гърдата. В един от тези дни се събираме и пускаме 1200 балони в небето, които са розови. С тях изпращаме съвсем символично душите на всички, загинали през годината от това зловещо заболяване.

Всяка година след това събитие се разделяме с мисълта, че може би следващият път ще бъде друг поводът да пуснем тези балони.

В “Света София“ има изключително добре развито Отделение по хирургия на млечната жлеза, в което се извършват профилактични прегледи, преглеждат се жени с оплаквания и се оперират.

Преглеждаме абсолютно безплатно жени, които работят в общински дружества. Стараем се да информираме жените за това, че всяка година трябва да посетят своя мамолог."

Чуйте д-р Гергана Коларова в в звуковия файл.


Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51