Остеопорозата е заболяване, което засяга всяка трета жена и всеки пети мъж над 50-годишна възраст. Тя е болест, при която плътността и качеството на костта се влошават, което води до намаляване на здравината на скелета и повишаване на риска от фрактури, особено в областта на гръбначния стълб, бедрото и китката.
Загубата на кост няма симптоми и често първият знак за наличието на остеопороза е фрактурата. Сред факторите за повишен риск са генетичната предразположеност, както и възникнали медицински проблеми, които влияят негативно върху здравето на костите. Много важно значение има също начина на живот – нездравословно хранене, липса на физически упражнения, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Златимир Коларов, председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза.
Първите симптоми
Остеопорозата се определя като “тихият крадец“, който се промъква и започва да краде костна маса. Ние професионалистите познаваме това нейно поведение и можем да изпреварим събитията като диагноза. Първите прояви са, когато настъпят фрактури на прешлените, но това вече е доста късен момент от развитието на болестта.
Това не означава, че всяко намаление на костната маса веднага трябва да започне някакво активно агресивно лечение.
Това е момент на много точна преценка. Да се прецени възрастта на жената, наличието на рискови фактори, темпът, с който настъпва. Да се преценят също и придружаващи заболявания, придружаващо лечение, за да отдиференцираме дали това е естественото стареене на костната система, което е генетично предопределено при човешкия род, или се касае за по-бърз ход, по-високи рискове, когато трябва и по-агресивно и ранно да се насочи.
Фамилност на заболяването
Роднини, страдали от това заболяване, не са определящи. Но има известна връзка. Един от рисковите фактори е остеопорозата или фрактура при майката. Това е косвен риск за фрактура и при дъщерята. Определено има и генетичен момент.
За две от нашите болести ми е трудно да определя кога са състояния и кога са болест. Остеоартрозата, известна като “шиповата болест“ и остеопорозата.
Човешкият организъм е така генетично предопределен да развие и двете състояния в определена възраст. Например след 50 г. всеки има шипове в някаква степен, при жените след менопаузата, обикновено пет години след менопаузата се появява т.нар. постменопаузална остеопороза. Разбира се, ако жената до този момент не е имала рискови фактори, като друга ревматична болест, лекарства като глюкокортикостероиди, ако е пушачка и т.н.
Когато тези две състояния вървят паралелно с възрастта, не смущават качеството на живот на болния, не го лимитират в ежедневието, няма голям риск от фрактури от остеопороза, тогава отиваме към профилактика.
Когато преценим, че състоянието доста по-бързо се развива преди да изтекат тези пет години, или ранна менопауза.
Има жени, при които поради различни гинекологични състояния, са оперирани около 30-годишна възраст, отстранени са яйчниците. Тогава вече можем да очакваме при тях костната маса да намалее в значителна степен и да нарасне рискът от фрактури. Тогава вече и ние се намесваме с нашите терапевтични средства.
Медикаментите и странични ефекти
Няма безвредна субстанция, зависи от специфичния генотип, специфичния ген на човека, който приема даденото лекарство. Ако приема нестероидни противовъзпалителни например, които са част от лечението, има риск от стомашно кървене. Следим болните, когато се появят подсказващи симптоми.
Храната
Трябва да се консумира мляко и млечни продукти. Това, което срещам много пъти, че млякото е вредно е пълен абсурд. Първата храна, която поемаме, е млякото. Това е майчината ни храна, с която сме закърмени. То съдържа много ценни витамини, калций и други микроелементи, които са необходими антитела за малките бебета и децата.
Приемането на млечни продукти определено помага. Абсурдът е, че веганите ядат само растителни храни, защото не могат да си набавят мастно разтворимите витамини. Млякото идва чрез животински мазнини.
Хранителните добавки
Това е много деликатна сфера. Не знаем кой и къде ги е произвел – в какви санитарни и хигиенни условия. Всяко лекарство на известна фирма може да проследите по партидата всички по веригата, които са участвали в неговия синтез.
Чуйте проф. Златимир Коларов в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg