22 октомври е международно приет ден за популяризиране проблемите на заекващите хора. Денят се чества като такъв от 1998 година насам.
Заекването е разстройство на речта, което засяга 1% от световното население или казано по друг начин – 60 млн. деца, тийнейджъри и възрастни. Проблемът се среща 4 пъти повече при мъжете, отколкото при жените.
20% от децата преминават през подобен стадий на развитие, в който имат проблеми със заекването – достатъчно сериозни, за да бъдат взети предвид от родителите им.
Темата коментира логопедът Нина Йорданова, представител на България в Европейския комитет по логопедия.
“В световен план не се отчитат особени промени по отношение на наблюдаването на заекването. Заекването е едно от най-разпознаваемите нарушения по отношения на плавността на речта и лесно може да бъде открито.
Това, което наблюдаваме от началото на пандемията, е, че при малките пациенти на възраст от 5 години, заради промяната в самата структура на обществото и прекалено големия стрес на родителите, се наблюдава повишаване на случаите на заекванe.
При тях по-скоро е израз на психологическа нестабилност от случващото се и те реагират по този начин."
Пандемията
"Пандемията постави изключително големи предизвикателства пред работата ни. От една страна, оставането на родителите по домовете даде възможност за малко повече внимание към децата, откриха проблеми, които до този момент леко са подценявали или не са видени. От друга страна, се появиха нови предизвикателства – засили се нарушението на храненето на малките деца, появиха се случаи, описани в северната част на Европа, които имат нарушение с гълтането и образуването на гласа след прекаран коронавирус."
Чуйте Нина Йорданова в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg