Проблемите на културните аспекти на архитектурата трябва да бъдат обхванати в специален закон за архитектурата. В този специален закон архитектурата ще се разглежда като културна ценност.
Защо е необходим закон за архитектурата?
Темата коментира в “Законът и Темида“ арх. Тодор Булев, председател на САБ.
“Архитектурата е една много сложна и много странна материя. Като характер и дейност е насочена преди всичко към създаване на определени природни, социални и човешки качества в сградите, които правим и селищата, в които живеем.
Може да се каже, че тя обединява философия, техника, изкуство, технически умения и познания за човека най-вече.
Именно тази сложност на архитектурата прави така, че тя трудно да може да се осмисли, да се овладее и разбере като едно специфично явление. Тази специфичност води до това, че нейната обществена регулация е разпиляна в множество актове и в различни закони, всеки от които третира някакви елементи от нея, но нито един не я третира като една комплексна същност."
Права и задължения на архитекта – има ли яснота
"Една от темите тук е общественият статут на архитекта. Смисълът на понятието архитект като един водач в целия оркестър от хора, участващи в проектирането и строителството, в момента е доста на заден план.
Ако сега се обърнем към начина, по който се одобряват проектите, знаем, че там действа принципът на законосъобразността. Това, което е описано в Закона за устройство на територията, това е важното в случая и по него се гледат проектите. Понятията като социална и естетическа ценност не спадат към тази законова рамка. Този Закон регулира по-скоро имуществените отношения и правата по отношения на използването на пространството."
Повече за потребността от специален Закон за архитектурата можете да чуете от арх. Тодор Булев в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg