Филмът "Събитието" на Одри Диван е големият победител от тазгодишното седмо издание на кинолитературния фестивал "Синелибри". Това стана ясно на официалната церемония по награждаване, която се състоя в Зала 1 на Националния дворец на културата . Лентата "Събитието" е носител и на "Златен лъв" във Венеция и е адаптация на едноименния роман на Ани Ерно. Сюжетът проследява животът на млада студентка - Ан във Франция през 1963 година, която забременява случайно и е изправена пред невъзможността да продължи образованието си и да се изправи срещу срама и болката на аборта, дори и да трябва да заплати тази цена със затвор. В конкурсната програма на седмото издание на "Синелибри" приза на "Събитието" бе присъден от журито в състав от Гийом Лоран, Бурхан Курбани, Каролин Бонгран, Кристина Грозева и Петър Вълчанов. Седмото издание на кино -литературния фестивал премина под мотото "Божествена комедия", като почит към Данте Алигиери, 7 века след смъртта му. За всички любители на седмото изкуство програмата на Синелибри ще бъде активна до края на месец октомври с прожекции и съпътстващи събития.
Излъченият на вчерашната церемония филм „Денят на флага“, в който Шон Пен дели екран със собствената си дъщеря Дилън Пен, пристигна у нас веднага след шеметната си премиера на кинофестивала в Кан. Филмът интерпретира действителната история на журналистката Дженифър Вогел, разказана в автобиографичната й книга „Истинската история за фалшивия живот на баща ми“.
Гийом Лоран се срещна с българската публика. “Невероятната съдба на Амели Пулен” е филм по негов сценарий, който му носи огромен успех. Той е дело на режисьора Жан-Пиер Жоне, който превръща актрисата Одре Тоту в световна звезда. Оттогава насам тандемът е работил по няколко филма заедно. А преди да се свърже с него и да започне работа в киното, Гийом Лоран споделя, че се е занимавал с театър в аматьорска трупа. Постепенно магията на киното го е спечелила и днес Лоран непрекъснато преоткрива магията на седмото изкуство, и като председателя на журито на „Синелибри“ тази година.
„На първо място искам да кажа, че много се радвам, че съм с Вас тук в България в този труден период и момент на криза и да благодаря на организаторите в лицето и на Жаклин Вагенщайн, защото никак не е лесно да се организира такова нещо по време на криза. А ние имаме възможност да видим тези прекрасни филми. Нашата работа е предимно да споделяме, киното е споделяне, и през целия ден докато оценявахме филмите отново се убедихме, че има такива прекрасни филми и шедьоври, създадени с толкова много страст, това са наистина едни прекрасни моменти на споделяне със съмишленици. В момента хората се страхуват от кризата, и въпреки че понякога този страх е рационален, а друг път е глупав, ние чрез киното и изкуството можем да покажем красотата на ежедневието.“
Чуйте репортаж от пресконференцията с основателя и артистичен директор на Синелибри – Жаклин Вагенщайн и с председателя на журито - френския сценарист, с награди БАФТА и Люмиер – Гийом Лоран.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg