Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Заза“ на Леонкавало за първи път по програма „Христо Ботев“

13
Снимка: Monika Rittershaus/theater-wien.at

Програма „Христо Ботев“ ви предлага да откриете една почти непозната опера на Руджеро Леонкавало – „Заза“. Записът е от „Театър ан дер Вийн“ от премиерата на 18 септември 2020 г. и БНР разполага с него благодарение на международния музикален обмен на „Еврорадио“.

Действащи лица и изпълнители:
• Заза, певица (сопран) – Светлана Аксьонова
• Анаиде, майка ѝ (мецосопран) – Енкелайда Скоза
• Флориана, певица и синьора Дюфрен, съпруга на Милио (контраалт) – Доротея Херберт
• Наталия, приятелка на Заза (мецосопран) – Джулиет Марс
• Милио Дюфрен, парижки бизнесмен (тенор) – Николай Шулкоф
• Тото Дюфресне, дъщеря на Милио (говорна роля) – Ливия Галенга
• Каскарт, певец (баритон) – Кристофър Молтман
• Бъзи, журналист (баритон) – Тобиас Грийхолг
• Куртоа, директор на театъра (баритон) – Паул Швайнестър
Хор „Арнолд Шьонберг“ с хормайстор Ервин Ортнер, Симфоничен оркестър на Австрийското радио, диригент Щтефан Золтеш.


„Заза“ е опера в четири действия от Руджеро Леонкавало с либрето на Карло Дзангарини и самия композитор.

Първото представление е в театър „Лирико“, Милано на 10 ноември 1900 г. под диригентството на Артуро Тосканини. Първата изпълнителка на Заза е Розина Сторкио, а Милио – Едоардо Гарбин. В следващите двадесет години тя е представена в много театри по света и има над петдесет постановки. Въпреки добрия прием най-големия си успех пиесата има през двайсетте години на миналия век в Метрополитен опера Ню Йорк, където главната роля изпълнява прочутата Жералдин Фарар. 

Всички добра познават „Палячи“, но „Заза“ остава в неговата сянка, въпреки че, както ще чуете и тук, отново има отношения между певци-актьори и техни почитатели и за разлика от „Палячи“ краят е щастлив. Със сигурност, когато се заслушате ще откриете много познати мотиви от „Палячи“.


Снимки: Monika Rittershaus/theater-wien.at


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05