„Литературен вестник“ отбеляза с двуезичен брой 700 години от смъртта на Данте Алигиери. Идеята за този двуезичен брой е на преводачката и преподавател доц. Дария Карапеткова. Художник на броя е Борис Праматаров.
На събитието присъстваха посланикът на Италия у нас Н.Пр. Джузепина Дзара, проф. Пиетро Каталди, специалист по съдбата и литературата на Данте Алигиери. В представянето на този брой с нови и оригинални текстове се включиха и Верена Витур, директор на Италианския културен институт, както и проф. Амелия Личева, главен редактор на "Литературен вестник".
Дария Карапеткова: "Тази година е специална за всички, които обичаме италианския език и литература. Много се вълнувам, че "Литературен вестник" е с нас по този хубав повод – броя на вестника за Данте, който е интересен с това, че излиза в двуезична версия. Включени са интересни, непубликувани до момента на български език текстове. Присъстват и мнения на много преподаватели, учители и поети за това какво е Данте днес и как трябва да го четем.
Н.Пр. Джузепина Дзара: "Благодаря много на "Литературен вестник за тази уникална и несрещана досега идея да се публикува двуезично издание, посветено на Данте. Благодаря и на проф. Каталди, стар приятел на "Литературен вестник". Тази седмица е Седмицата на италианския език по света – стигнахме до 21-вото издание. Няма по-добър начин да се отпразнува това, освен чрез честване на Данте. Как Данте се връща в нашия живот, колко е актуален с това, което е написал, и как той е разбиран в днешно време. Историческата стойност на Данте е много голяма за Италия с обединяващия език. Политическото влияние на Данте е огромно. Прочитането отново на "Божествена комедия" може да ни даде други възможности за размисъл."
Проф. Пиетро Каталди: Бих искал към името на Данте да добавя две думи – "отговорност" и "промяна". Защото често очакваме спасение от другите, но не и от нашата отговорност. И защото често изключително слабо желаем да се променим. Данте си представя и предлага една промяна, която има цел. Промяната на индивида трябва да бъде трансформация на цялото общество. Имаме нужда да прочетем Данте с нови очи."
Репортаж на Дарина Маринова от представянето в София лайв клуб“ можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – „Литературен вестник“
Кои са ефективните подходи за финансиране на кино – разказва продуцентката и режисьорка, авторка на книгата "Нови методи за финансиране на кино в България и Испания" Истории от дълбините на душата и интересите на сърцето – към тях се насочва Десислава Томова. Тя живее и работи като независим продуцент, режисьор, сценарист и писател в Малага,..
Новелата "Детска история", част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература Петер Хандке, става основа на представление със същото име. Сюжетът обхваща десет години от живота на един мъж, който отглежда сам дъщеря си след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и..
В епизод 565 "Трамвай по желание" представя на своята публика актуалния профил на възрастния младеж "Николай Бинев". Става дума, разбира се, за Младежкия театър "Николай Бинев", който в началото на 2025 г. ще чества своята 80-годишнина. В подножието на юбилея "Трамвай по желание" подгрява събитието с теми, профили и личности от днешното..
115 години от рождението на поета Никола Вапцаров се навършват на 7 декември. Годишнината беше отбелязана с представяне на двуезичен сборник с избрани негови стихотворения, озаглавен "Ще те целуна и ще си отида". Юбилейното тържество се състоя на 5 декември в зала 7 на НДК. Тази вечер в Къща музей "Никола Й. Вапцаров" на адрес "Ангел..
Дружеството на пловдивските художници (ДПХ) откри традиционната Годишна изложба в Градска художествена галерия – Зала "2019", озаглавена "Живопис, графика, скулптура и N-форми". Това събитие, с което по своеобразен начин художниците в града изпращат старата година, е повод да бъдат връчени и Годишните награди на ДПХ. За обявените..
Конституционният съд на Румъния отмени втория тур на президентските избори. Това се случи след разсекретяването на документите на румънските тайни служби,..
По време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие..
Всички знаем кой е княз Александър фон Батенберг, първият владетел от Третото българско царство – роден във Верона германски принц, участник в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg