Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална интерактивна куклена сцена в кинотеатър „Освобождение“

На 27 октомври предстои старт на Виртуална интерактивна куклена сцена с общо представление между НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов и „Невиждан театър“, съобщи за „Артефир“ проф. Велимир Велев – режисьор, актьор, сценограф и педагог. 

Проф. Велимир Велев е възпитаник е на големия режисьор и реформатор на българския театър през втората половина на ХХ век Юлия Огнянова. Ръководител е на катедра “Сценично движение”, факултет Сценични изкуства при НАТФИЗ, както и на специалността “Театър на движението (ПМ)” – бакалавърска степен. Професор е по Сценично движение, Импровизация, Актьорство (за Театър на движението-ПМ), Театър на маските, Клоунада, Комедия дел’Арте, Площаден театър, Движенческа антропология, Сценичен бой, Ритмика, Интерактивен куклен театър.

Автор е на “Мета Метод” – нова театрална система за актьорско обучение“, Материя-Тяло-Контакт” (метод за сценична и движенческа импровизация), “Процесуална педагогика” в театралното обучение по Сценичното движение и др.

Основател и директор е на Невиждан Театър, определен като “световно културно явление” – първият театър от незрящи актьори, творящи в сферата на визуалните сценични изкуства (театър на сенки, куклен театър, театър на импресията, театър на черната кутия).

Най-новия си проект Виртуална интерактивна куклена сцена в кинотеатър „Освобождение“ проф. Велимир Велев е осъществил с подкрепата на Национален фонд „Култура“ към Министерството на културата.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева в „Артефир“ с проф. Велимир Велев.

Снимка – viatheatre.net




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25

Представление и наказание в Топлоцентрала

На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на актрисата Касиел Ноа Ашер, която изпълнява и една от роилите в представлението. Касиел определя пиесата "Представление и наказание" като трансгресивна до бруталност "реплика" върху романа на..

публикувано на 14.01.25 в 08:05

Архивите са живи: Пейо Яворов през очите на Дора Габе

В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..

обновено на 13.01.25 в 12:53