Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиото и будителите, с които ви среща

Ива Дойчинова: Будителството е кауза

Кои са “Непознатите будители“

| обновено на 28.10.21 в 10:37

Една кампания вече осма години ни пробужда да видим съвременните двигатели на промяната, да им подадем ръка и да тръгнем заедно с тях към така мечтаното светло бъдеще. Всичко започва с чисто професионалната промяна на вдъхновителката на инициативата „Будител на годината“, журналиста и директор на програма „Радио София“ на БНР Ива Дойчинова.

Преди десет години тя тръгва по стъпките на свое ново предаване, точно в Деня на будителите – 1 ноември, и решава да говори в сегашно време за званието будител, което е напълно непреводимо, по думите ѝ. Две години по-късно се ражда и идеята за кампанията. Днес Ива няма никакво съмнение за наличието на будители в съвремието ни. Сега ѝ е важно как да стигнем, ние – медиите, до повече такива хора и техните каузи.

Ива Дойчинова

За инициативата разказва в “Нашият ден“ Ива Дойчинова.

“На десетата година ще събера всички участници в инициативата. Да се видят, те и сега са в контакт. Много неща прави заедно това будителско общество. Никола Рахнев и Калин Василев засадиха гора миналата година. Мечтая си 2023 г. да ги събера всички на едно място.

Будителството е процес, будителството е кауза, то е отдаване на тази кауза. Вечерта на 1 ноември заедно със Светослав Иванов ще имаме честа да представим в ефира на БТВ това, което тези хора направиха. Един Тео го прави последните 50 години, Максим и Стефан Иванови го правят последната година. Няма значение колко път си изминал от старта, въпросът е, че когато си стартирал, знаеш, че без това не може.


Чуйте Ива Дойчинова в звуковия файл.

Гавраил ГавраиловВ седем епизода рубриката “Непознатите будители“ на програма “Христо Ботев“ събра и показа приноса и делото на възрожденци, останали по-слабо познати за широката аудитория.

За създаването на рубриката разказва в “Нашият ден“ д-р Гавраил Гавраилов, редактор в програма “Христо Ботев“.

“Това, което остана най-интересно за мен, може би са тези истории, които лично успях да организирам и да събера гостите за тях. Искам да поздравя водещата на тази рубрика – Мария Мира Христова за чудесната идея, която ни водеше напред във времето в рамките на тези седем седмици.

Докато се срещах с нашите гости, не получих нито един отказ, а получих само поощрения и това пролича в разговорите за тези наши непознати будители от Възраждането.“

Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39