Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският дух в Бесарабия

Галин Георгиев и Венета Гаврилова
Снимка: БНР

„Далеч от нас, в чужда държава са бесарабските българи. По едно предопределение на историческата съдба те са чужди поданици, чужди граждани, данъкоплатци, войници. Но те са и навеки ще останат неделима част от българската народностна снага, на българската духовна и културна общност. Ще останат, защото несъкрушима е връзката между тях и нас. Тая връзка е двояка и здраво сплетена: кръвта, която вода не става, и духът, който не умира, а всичко побеждава.“ Това е част от възванието „За ония, които запазиха духа си“, публикувано в единствения брой на паметния вестник „Българска Бесарабия“, излязъл на 28 ноември 1938 г. в София. Поводът е честването но стогодишнината от освещаването на храма „Свето Преображение Господне” в Болград, организирано от  потомци на завърналите се след Освобождението българи от Бесарабия, Таврия и Крим.

Във възванието те предлагат датата на освещаването – 29 октомври (16 октомври стар стил) – „да бъде за тях и за нас общ голям празник на българския дух“. Първото официално отбелязване на празника трябва да е през 1939 г., но започва Втората световна война и идеята остава без продължение. 60 години по-късно – през 1998г. Мирчо Сливенски, дългогодишен музикален редактор в програма „Христо Ботев“, член на дружество „Родолюбец“, потомък на опълченеца Георги Сливенски от Болград, открива сред стари семейни документи екземпляр от вестник „Българска Бесарабия”. Така се възражда идеята 29 октомври – датата на освещаването на храма „Свето Преображение Господне” в Болград да се отбелязва като Ден на бесарабските българи. Оттогава досега Дружеството спазва традицията и заедно с многото полезни свои дела в подкрепа на българщината в и извън границите на страната ни, организира и честването на празника.

На този ден, на родолюбивия дух на сънародниците ни в Бесарабия, запазили езика и традициите на старата родина въпреки всички изпитания, е посветено предаването, в което „задочно“ се запознаваме с проф. Васил Кондов, преподавател в Тараклийския университет в Молдова, автор на книги и изследвания за българските говори там, разговаряме с Олег Косик, директор на фонд „Български дух“ и с Галин Георгиев, съпредседател на Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40