Почитателите на класическата музика и приятели на Националния радиосимфоничен оркестър отново ще имат удоволствието да се срещнат с любимите си музиканти чрез рубриката „Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР” в предаването „Български изпълнители”. Последният час в петъчната вечер на 29 октомври 2021 г. е отреден именно на тях.
В това издание на предаването ще се запознаете с човека, за когото с пълно основание може да се каже, че е гръбнакът на Симфоничния оркестър, а неговата роля в сценичния живот на състава е толкова важна и първостепенна, колкото и тази на диригента. Това е концертмайсторът на Националния радиооркестър: очарователната, вдъхновена и завладяваща със своето сценично присъствие и изпълнителско майсторство цигуларка Галина Койчева.
Родена през 1981 г. във Варна, пътят на професионалното ѝ израстване преминава през музикалното училище „Добри Христов” в родния ѝ град, Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София и в майсторските класове на Минчо Минчев, Ифра Нийман, Кеворк Мардиросян и Андраш Киш. Нейният безспорен изпълнителски талант получава заслужено признание и тя е носител на отличия от престижни конкурси като „Светослав Обретенов”, „Добрин Петков”, „Панчо Владигеров” и „Musicians of the new millennium”.
Като концертиращ изпълнител тя е солист на редица български оркестри като Варненска, Шуменска и Бургаска филхармония, Добрички камерен оркестър, Оркестър на Класик ФМ радио, симфоничните оркестри на Пазарджик, Сливен и на БНР, както и на фестивален оркестър Токио. В областта на камерната музика тя се изявява като член на Арт формация „Лот Лориен” (1999-2010), с която гастролира в редица страни в Европа и Азия и издава 4 албума, а от 2005 г. е член на трио „Арденца”, с което през 2009 г. е лауреат на приза „Кристална лира”. Кариерата ѝ на концертмайстор започва още през 2004 г. в „Junge Donaub Philharmony” (Германия), а от 2007 г. е концертмайстор на симфоничния оркестър на БНР.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg