Д-р Аспарух Илиев е експерт по ваксините и специалист по инфекции на мозъка към университета в Берн. Той е известен на широката общественост у нас с множеството си интервюта за необходимостта от ваксините и контрола над Covid пандемията.
Д-р Аспарух Илиев е главен герой в “Нашият ден“.
“Самото ми включване в дискусиите за ваксините стана доста случайно. В периода 2013-2014 г. бях работил към Немската агенция по ваксините. Мой приятел, който работи във Франкфурт, ме беше помолил да споделя вижданията си за ваксините.
Направих това в рамките на няколко съобщения към мои приятели, които по един или друг начин бяха споделени и започнаха малко повече хора да ме четат и няколко журналисти се свързаха с мен. Така, без да искам, започнах да играя известна информационна роля.
Когато завърших медицина 2001 г., заминах почти веднага за Германия, няколко месеца след завършването си. Винаги бях с едно чувство, че заминавайки от България толкова бързо, оставих нещо недовършено за държавата и за моята родина, която ми е дала образование. Усещането, че с нещо съм длъжен, стана много силно.
И сега в тази Covid ситуация получих усещането, че информацията, която мога да дам, би могла да бъде едно мъничко връщане обратно, заплащане на това мое задължение."
Германия
"Винаги съм бил на мнение, че човек трябва да опитва и да приема по-голямото предизвикателство. Пътят ме отведе в Германия. Един от елементите също беше, че за съжаление в България в много области на медицината става дума за едно, колкото и неприятно да ми е да го кажа – кастово занимание.
Много често хора, които имат лекари в семейството, имат доста по-лек път от други. Още със завършването ми 2001 г. непрекъснато чувах от много места – “Не ни крадете занаята“, “Не стойте тук“ – буквално ни гонеха. Ситуацията в момента не е особено различна. Независимо какво се говори в момента по медиите, че “няма лекари и няма младо поколение“.
Има прекрасни лекари, има прекрасно младо поколение, но в системата има един вътрешен егоизъм, един елемент на – “моето си е мое и не го пипай“, който не е характерен за модерната медицина.
Имах разговор с мой много добър приятел, лекар в България. Говорейки за кризата с вируса, аз му казах – „Добре де, няма ли нашето съсловие да реагира най-накрая, ситуацията е сериозна“. Той се усмихна и ми каза – “Голям идеалист си, всеки в момента се интересува единствено и само как да направи пари в тази криза.“
На първа линия има колеги, които си разсипват здравето в момента. Това са колеги, които дават всичко от себе си. Отвъд тях има други ангажирани хора, които две години не са взимали един ден почивка. Около тези хора има една прослойка, категория, която прави работата им сложна, които, грубо казано, паразитират на гърба им. И ми е много мъчно наистина за тези отдадени колеги."
Пътищата, които не би поел
"Не бих могъл да се корумпирам. Не се обиждам, но особено в последните месеци ми казват – „Кой ти плати„ и “Колко хонорар взимаш, за да говориш за ваксините“. Възпитан съм от моето семейство да не правя компромиси с принципите си."
Повече за детските години в България и за семейството, както и кои са мислите, които го държат буден, можете да чуете от разговора с д-р Аспарух Илиев в звуковия файл.
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg