Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цочо Бояджиев събра своите стихотворения в „Апотеоз на меланхолията“

За значението на нещата

Проф. Цочо Бояджиев събра в един том под заглавие „Апотеоз на меланхолията“ своите стихотворения от 1970-а година до 2021-ва. Идеята е всеки екземпляр да бъде „личен“, надписан на съответния получател на книгата. 

Връщането назад е не само обединяване на написаното до този момент, но и осмисляне на значението на нещата, през които е минал, картината на пътя на поет като Цочо Бояджиев, който на два пъти „се е отказвал“ от поезията, спирайки да пише. Поезията обаче не се е отказала от него... И макар тази книга да изглежда като своеобразно „приключване“ с поезията, най-вероятно ще се окаже просто един етап в творчеството му.

Друг поет, проф. Александър Шурбанов, пише за нея: "Тази книга, личен самоотчет на един от най-значителните майстори зидари на днешната българска култура, свидетелства за мъчителното съзряване на съвременната душевност – сложна, нестройна, неуседнала, противоречива.“ 

Още един поет, когото четем на корицата на книгата, е Илко Димитров, който казва: „Изумителното творчество на Цочо Бояджиев не е разделено на отделни самостоятелно обособени части, а е една преливаща в значенията си творческа стихия. Поезията представлява цялото, както и философията му, както и преводите и фотографиите му.“

Чуйте проф. Цочо Бояджиев


ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24