Драматичният театър „Стоян Бъчваров“ във Варна продължава да отбелязва с многобройни прояви своя 100-годишен юбилей. Поредното събитие в юбилейната програма е в Деня на народните будители 1 ноември – тогава ще се състои актьорското четене на пиесата „Инстинктът“ от Анри Кистмекер, по която е направена първата постановка на варненска сцена преди 100 години. Режисьор на спектакъла преди век е първият директор на Варненския театър и режисьор Стоян Бъчваров. Премиерата е на 13 март 1921 година в зала „Съединение“, сега сцена „Филиал“.
100 години по-късно актьорът и режисьор Стоян Радев Ге.К. дава нов сценичен живот на пиесата, в превод на Аглика Стефанова-Олтеан, като символично в най-старата пиеса, играна на варненска сцена, разпределя най-младите актьори от днешната трупа на театъра столетник. Те ще прочетат пиесата „Инстинктът“ на 1 ноември от 19 часа и на 20 ноември от 16 часа в Концертното студио на БНР – Радио Варна.
С грижа за зрителите, които нямат „зелен“ сертификат и трябва да направят бърз антигенен тест, за да могат да гледат представленията на Драматичния театър и на Варненската опера, Театрално-музикалният продуцентски център - Варна обяви намаление с 30 процента на цените на билетите под мотото „Изкуството не ни дели!“. За удобство на зрителите е сключен и договор с лаборатория в близост до сградата на театъра.
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..
Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg