Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изместят ли технологиите хората от работните им места

Снимка: Rawpixel

Гари Каспаров срещу „Дийп Блу“Един от най-великите шахматисти в историята Гари Каспаров се изправя срещу „Дийп Блу“, изкуствен интелект, създаден от Ай Би Ем, в историческа среща, провела се през май 1997 г. Изходът от срещата е известен – машината триумфира, известявайки началото на епохата на алгоритмите. По-малко известно е, че „Дийп Блу“ притежава нещо повече от сурова изчислителна мощ, за да извоюва победа, алгоритъмът изучава не само шахматиста Каспаров, но и човека Каспаров. По време на решаващия мач машината нарочно се бави и чака последния възможен момент, като същевременно улавя тактиката на Каспаров и го подвежда да смята, че има надмощие до момента, в който блокира всяка негова възможност за победа.

Често сме склонни да смятаме, че сблъсъкът на човека с технологиите изглежда по сходен начин. Но всъщност алгоритъмът е просто поредица от логически инструкции как стъпка по стъпка да бъде изпълнена дадена задача.

Технологиите не са безлични, те се управляват от хора, които най-често се стремят да максимизират резултатите за сметка на вложените усилия и средства. Това води до редица трансформации като тъй нар. "гиг икономика" – хора биват наемани еднократно за извършване на краткосрочен ангажимент.

Повече за този аспект на дигитализацията и за ерозиращия характер на платформената икономика – чуйте разговора с Мария Иванчева, социолог и антрополог, изследовател на обществените и образователни неравенства и преподавателка в университета Стратклайд в Глазгоу, Шотландия.


Опасенията, че технологиите ще завземат пазара на труда са свързани с ред въпроси, като например ще се стигне ли до въвеждането на универсален базов доход, или облагане на роботите с данъци. Но изследванията показват, че дигитализацията закрива работни места, но и създава нови и колкото повече автоматизираме даден работен процес, от толкова повече висококвалифицирани специалисти (хора) имаме нужда. 

Чуйте професор Стивън Донт, координатор на проекта Beyond 4.0. (Партньор в проекта е Институтът по философия и социология към БАН, който беше и домакин на конференция, посветена на ефектите от технологичната трансформация. Тя се проведе в София в хибриден формат с множество лектори от цяла Европа, като целта беше да се обединят изследванията на социалните науки върху дигиталната трансформация на труда и работната сила.)

Ще станат ли преводачите излишни във време, в което Google Translate за броени секунди превежда текстове от един език на друг? С времето сме наблюдавали как редица професии като коминочистач, фенерджия, метранпаж са останали в историята. Попитани за бъдещето си обаче, преводачите изразяват спокойствие. Те смятат, че професията им ще се промени, голяма част от преводите на технически инструкции или документи ще бъде поето от машината, но тя няма да измести човека в предаването на сложни идеи и послания. 

Повече за изследването, част от по-голямо проучване на нагласите на творческите професии, чуйте от Багрян Маламин.

Снимки: Rawpixel

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20