Живот, отдаден на изкуството и сцената – това е творческият път на една от най-активно концертиращите български изпълнителки през последните 50 години.
Виртуозната цигуларка, дългогодишен педагог и изявен музикален общественик – проф. Гинка Гичкова, е родена на 22 октомври 1946 г. в град Шумен, където на петгодишна възраст започват първите ѝ занимания по цигулка.
Образованието ѝ продължава в Музикалното училище „Добри Христов” във Варна, а в НМА има щастието да учи в класа на известния български цигулар и педагог проф. Емил Камиларов. Тогава идва и признанието на нейния изпълнителски талант и тя печели редица отличия, сред които наградата на Русенската филхармония, както и награди от международни конкурси: „Хенрик Виенявски“ в Полша, състезанията за цигулари в Женева и Монреал.
Като активно концертиращ артист-солист, Гинка Гичкова гостува на всички български оркестри, както и на филхармонии в Германия, Унгария, Чехия, Румъния, Тунис и Швейцария, а сред диригентите, с които музицира, блестят имената на Добрин Петков, Константин Илиев, Емил Чакъров, Васил Стефанов, Йосиф Конта. Повече от 40 години продължава сътрудничеството ѝ с българската пианистка проф. Савка Шопова-Маркова. Двете сформират една от най-дълготрайните български сонатни двойки, а техните почитатели ги възприемат почти като духовни сестри. Репертоарът на дуото Гинка Гичкова – Савка Шопова е изключително богат, с диапазон от предкласиката до съвременността. Двете активно концертират в България, Гърция, Испания, Португалия, Русия, Кипър, Австрия, дори в Куба и Индия.
Проф. Гинка Гичкова е дългогодишен преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, а през 90-те години на отминалото столетие и в Северногръцката консерватория в Солун, където води и летни курсове. Тя е и изявен музикален общественик, учредител на фондация „Панчо Владигеров“. Дълги години активно участва в културния живот на град Шумен.
Освен увлекателния разказ на проф. Гинка Гичкова за изминатия от нея творчески път, своите благопожелания към любимата си преподавателка и спомени от общуването си с нея споделят и четирима от изявените ѝ студенти: Йордан Димитров, Стоимен Пеев, Красимир Джамбазов и Галина Койчева. В предаването звучат нейни майсторски изпълнения на творби от различни автори и епохи.
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg