Живот, отдаден на изкуството и сцената – това е творческият път на една от най-активно концертиращите български изпълнителки през последните 50 години.
Виртуозната цигуларка, дългогодишен педагог и изявен музикален общественик – проф. Гинка Гичкова, е родена на 22 октомври 1946 г. в град Шумен, където на петгодишна възраст започват първите ѝ занимания по цигулка.
Образованието ѝ продължава в Музикалното училище „Добри Христов” във Варна, а в НМА има щастието да учи в класа на известния български цигулар и педагог проф. Емил Камиларов. Тогава идва и признанието на нейния изпълнителски талант и тя печели редица отличия, сред които наградата на Русенската филхармония, както и награди от международни конкурси: „Хенрик Виенявски“ в Полша, състезанията за цигулари в Женева и Монреал.
Като активно концертиращ артист-солист, Гинка Гичкова гостува на всички български оркестри, както и на филхармонии в Германия, Унгария, Чехия, Румъния, Тунис и Швейцария, а сред диригентите, с които музицира, блестят имената на Добрин Петков, Константин Илиев, Емил Чакъров, Васил Стефанов, Йосиф Конта. Повече от 40 години продължава сътрудничеството ѝ с българската пианистка проф. Савка Шопова-Маркова. Двете сформират една от най-дълготрайните български сонатни двойки, а техните почитатели ги възприемат почти като духовни сестри. Репертоарът на дуото Гинка Гичкова – Савка Шопова е изключително богат, с диапазон от предкласиката до съвременността. Двете активно концертират в България, Гърция, Испания, Португалия, Русия, Кипър, Австрия, дори в Куба и Индия.
Проф. Гинка Гичкова е дългогодишен преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, а през 90-те години на отминалото столетие и в Северногръцката консерватория в Солун, където води и летни курсове. Тя е и изявен музикален общественик, учредител на фондация „Панчо Владигеров“. Дълги години активно участва в културния живот на град Шумен.
Освен увлекателния разказ на проф. Гинка Гичкова за изминатия от нея творчески път, своите благопожелания към любимата си преподавателка и спомени от общуването си с нея споделят и четирима от изявените ѝ студенти: Йордан Димитров, Стоимен Пеев, Красимир Джамбазов и Галина Койчева. В предаването звучат нейни майсторски изпълнения на творби от различни автори и епохи.
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg