Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Практическо обучение онлайн – става ли се художник от разстояние

Ателие в специалност “Художествена тъкан“ на НХГ „Д. Добрович“
Снимка: nhgdd-sliven.net

В Националната художествена гимназия в Сливен учениците в момента са изцяло в онлайн режим, а в последните три седмици бяха на ротационен принцип. Каква е спецификата на гимназията и как преминават часовете и обучението в електронна среда?

Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Дойчинов, директор на гимназията и учител по иконопис.

“Когато електронната среда е съпътстваща форма на комуникация, е изключително полезна, но когато се превърне в основна, започваме да понасяме и негативите. Работим много ефективно в тази среда, но с ограниченията, които тя носи.

Александър Дойчинов, директор на НХГ „Д. Добрович“

Художник от разстояние

Разковничето е между знание и умение. Знанието може да бъде придобито за пет минути, умението – не. Повечето от нас са виждали билярд, обяснявали са им, че когато ударят топката тук и тя удари другата ще стане определено нещо, но то не става и след много опити някои от нас могат да го направят. Нещо подобно се случва във всички практически умения. Затова за нас беше бич моментът, в който изцяло преминахме в електронна среда.

За щастие през миналата година целия втори срок беше дадена възможност на училища като нашите да комбинират присъственото обучение с електронното, затова втория срок успяхме да вземем на живо практическите предмети. В момента нямаме тази възможност."

Специфики на училищата

"В бъдеще ще трябва да се работи в тази посока – спецификата на училищата с професионална подготовка, училища с по една паралелка, училища, които са си осигурили възможност за безопасна среда – да имат възможността на малки групи в определен ритъм да могат да придобиват и тези практически умения.

Миналата година успяхме да минимизираме щетата върху нашите ученици, ако сега се задържим прекалено дълго в отдалечена среда, това става много трудно.

Имаме три специалности, обучаваните в специалност “текстил“ ще страдат най-много. И 200% да даде учителят от себе си в електронна среда, ученикът може да достигне до 60. 60% е малко за художника."

Изход от ситуацията 

"Хибридно обучение при първа възможност. Освен общо решение за всички училища, да има възможност да се решава специфично за всяко едно училище.

Такава опция трябва да бъде отворена в заповедта на министъра, което ще ни развърже ръцете."

Тестовете като вариант

"От страна на родители и ученици, няма хора, които не биха се тествали. Но, ако един човек тества 120 деца, колкото са нашите ученици, и сложим по минута на ученик, за да бъде тестван, това са два часа. Ако го правят двама човека, става по един час.

При нас е доста сложно, защото не започваме с цели класове, започваме с групи понякога разделени на три."

Ваксиниране

"Като навсякъде имаме разногласия в тази посока, но около 70-75% от преподавателите са ваксинирани с по две игли, има и с по три."

Чуйте Александър Дойчинов в звуковия файл.

Снимки: nhgdd-sliven.net


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?

Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?  Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..

публикувано на 11.04.25 в 14:30
адв. Иван Демерджиев

Адв. Иван Демерджиев за овладяната държава в системата на МВР

Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..

публикувано на 11.04.25 в 12:40

Благотворителна изложба във Велико Търново събира средства за "Искам бебе"

Във Велико Търново, в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", от 17:30 ч . ще се състои благотворителна художествена изложба "Жени за жени". Изложбата е в подкрепа на раждаемостта и борбата с репродуктивните проблеми. Събраните средства от продажбата на художествените произведения ще бъдат дарени на Фондация "Искам бебе". Слушайте! 

обновено на 11.04.25 в 12:24

В Благоевградско откриват първата фотографска изложба за белия щъркел

В село Рибново, област Благоевград, тази вечер ще бъде представена първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел . Автор на кадрите е фотографът Гери Войнова. В основата на реализацията на изложбата стои Димитър Попов – председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Фотографиите са заснети през..

обновено на 11.04.25 в 12:09
Тодор Костадинов

Вино в Боровци

Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..

публикувано на 11.04.25 в 10:50