Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалните науки и мястото им в дебата за климата

Снимка: Rawpixel

Може ли науката за обществото да говори за климата?

Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Статева, доктор по социология, социален психолог, процесен консултант и автор в платформата „Климатека”.

“Социалните науки и изобщо науките за хората и обществото могат да помогнат с една гледна точка, която се състои в това – да предположи, че хората всъщност нямат нужда да бъдат убеждавани и прекомерно информирани за това какво се случва с климатичните промени, защото вече има много информация.

По-скоро това, което трябва да стане, е да повярваме в мъдростта на хората и да се опитаме да разберем защо се объркват толкова от климатичните промени. Защо не реагират, какво правят, като ги смятаме за експерти и хора, които имат своята гледна точка, причини и мотивация да се държат по един странен от гледна точка на конвенционалната наука начин."


Личните страхове

"Да загубим цялата планета, поне на несъзнавано ниво, предизвиква един огромен страх за оцеляване и това често предизвиква обратната реакция – потискаме мислите за този проблем и се опитваме да си докажем, че го няма, защото не знаем какво да направим.

Ценността и приносът в участието на социалните науки се състои в това да разбере какви процеси съпътстват климатичните промени, които са довели до сегашната криза. Както и какви процеси биха съпътствали мерките и ги съпътстват. Социологията сама по себе си като наука, която е много широка и разнообразна, всъщност се опитва да се вгледа в една невероятно комплексна картина от гледна точка на отделния човек в контекста на голямата система."

Чуйте Милена Статева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35