Кои са “новите селяни“ и увеличават ли се те? Какви са причините за бягството на млади хора от градовете?
Темата коментира в “Нашият ден“ социологът и журналист Гавраил Гавраилов.
“Прекарвайки всеки ден в големия град, се чудя защо не съм се преместил. Пандемията отключи желанието на градските хора да потърсят бягство от мръсотията сред по-чистата селска природа. Вероятно тази тенденция ще продължи.
За 2020 г. имаме някъде около 85 000 “нови селяни“. Преброяването ще покаже каква е реалната картина, но със сигурност тази тенденция ще продължи. Просто защото условията за живот в големите градове стават все по-непоносими.
Проблеми са също липсата на чиста храна, качествен транспорт и особено липсата на места в яслите и детските градини. И когато всички тези те се умножат в една стресова ситуация, в която в момента живеем, младият човек си задава въпроса – “Защо трябва да правя тази кариера, след като мога да отида някъде на село и да започна собствен бизнес и евентуално да се чувствам много по-щастлив?“. Всички тези неща в града, щастието като цяло, все повече липсват.
Има и хора, които не са успели да се адаптират, избирайки преместване на село, това са обикновено градските мечтатели, които отиват на село с една идеалистична представа за живота там.
Освен борбата с енергийната бедност на село има и много други проблеми, свързани с основна липса на социални услуги."
Чуйте какво затруднява хората, които се преместват на село, от Гавраил Гавраилов в звуковия файл.
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg