Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира филмов фестивал и конкурс на името на Васил Гендов

Васил Гендов и Мара Миятева-Липина в сцена от „Българан е галант“ (1915)
Снимка: ploshtadslaveikov.com

Отворена е конкурсната програма на първото издание на Националния фестивал на българското кино – Награди на Съюза на българските филмови дейци, посветен на бащата на българското кино – Васил Гендов. Фестивалът се превръща в наследник на дългогодишната традиция по връчване на годишните награди за филмово изкуство на Съюза на българските филмови дейци, чието начало е поставено през 1975 година, по-късно се трансформират в Българската филмова академия, която съществува до 2017 година. Фестивалът ще отличи най-добрите филми в различни категории, и ще оценява труда на отделните професии в киното. В рамките на изданието ще бъдат направени и безплатни прожекции на отличените от конкурсната програма ленти, ще има и прожекции за хора с увреден слух, заяви Катерина Ламбринова, артистичен директор на фестивала.

„Ще можем да възродим една традиция. Този форум няма аналог, ще даде внимание върху всички професии в киното. Интересната и сложна е фигурата в българското кино е Васил Гендов, като основател на Съюза на българските филмови дейци, се превръща и в патрон на фестивала. Селекцията на филмите, които ще се включат ще се направи от жури, изискването е филмите да са създадени 18 месеца преди началото на конкурсната програма. Младите творци са повлияни от социалното кино, така че със сигурност ще бъде интересна надпреварата и селекцията.“

Повече подробности за Националния фестивал на българското кино – Награди на Съюза на българските филмови дейци, посветен на бащата на българското кино - Васил Гендов, чуйте в звуковия файл от Катерина Ламбринова, артистичен директор на фестивала.

Снимка: Площад Славейков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23