На 5 ноември се чества Денят на металурга. С разпореждане 827 на Министерския съвет от 19 ноември 1963 г. денят е обявен за Професионален празник на българските металурзи по повод влизането в експлоатация на тази дата на Металургичния завод "Ленин" в Перник (1953) и на Стопанския металургичен комбинат "Кремиковци" (1963).
Днес ситуацията и металургичното производство е различно и има други цели и потребители. Как живее този отрасъл в условията на Covid пандемията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия:
“Последните данни на статистиката показват, че в момента в металургичната индустрия са заети 15 000 човека у нас. Разбира се, то е динамично и се променя. Това е в целия обем производство на основни метали – черна, цветна металургия и леене на метали."
Металургичното предприятие днес
"Металургията не е това, което беше. Днес е съвсем различно. Често казвам, че представата за металургията като тежка и трудна професия във физически план е твърде остаряла. Днешните технологии са изкарали от цеховете работната ръка, те са в командните зали на компютри. Повечето тежки работни места вече са механизирани и автоматизирани. Работата е много отговорна. Изисква се висока квалификация."
Зелената сделка
"Първото нещо, което професионално неизкушен човек би казал, е – “Ще закрием металургията, за да има “зелена сделка“. Днешната металургия не е най-големият замърсител по отношение на парникови газове. Тъй като в металургията има два типа емисии. Едните са технологични от самия процес, другите са свързани с потреблението на електроенергия като въглероден отпечатък върху крайната продукция. В българската металургия няма вече големи емитенти на въглероден диоксид. “Кремиковци“ беше такъв, тъй като имаше доменни пещи.
Заплащането ни е по-високо от средното, средният месечен доход е около 2000-2200 лева в черната металургия, но в цветната вече надхвърля 2500 лева."
Как се отразява покачването на цените на електроенергията върху бранша можете да чуете от Политими Паунова в звуковия файл.
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..
Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..
"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg