Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Левичаров, БТПП:

По-големият дял от работодателите е позитивно настроен към зеления сертификат

Любомир Левичаров
Снимка: стоп-кадър

Според проучване на БТПП българските работодатели се оказаха разединени по отношение на въвеждането на зелен сертификат.

Темата коментира в “Нашият ден“ Любомир Левичаров, икономически анализатор от БТПП (Българска търговско-промишлена палата).

“По-големият дял от работодателите е позитивно настроен към зеления сертификат. Можем да разгледаме много примери на европейски и международно ниво, в които се вижда, че зеленият сертификат функционира. Личното ми мнение е позитивно по отношение на него, защото позволява на фирмите, макар и с по-ниски нива на обороти, да продължат да изпълняват своята дейност – да не прекъсват веригите за доставки и да продължава работният процес."

"Действително работодателите са разединени по отношение на “зеления сертификат“. По-голяма част от анкетираните посочват, че имат положително отношение към мярката. Ако приравним техните отговори към 100%, ще видим, че положително отношение имат – 55, а негативно отношение към мярката имат 45, защото за тях е по-добре да работят, отколкото да са затворени.

По 24% от тях посочват, че и потребителите на услуги се чувстват по-добре защитени, и служителите."

Негативно отношение към зеления сертификат

"Негативното отношение към зеления сертификат е свързано с ограничаване на човешките права, със спъване на работните процеси във фирмата или защото се счита за прекалено.

55% от анкетираните споделят, че са въвели строг контрол за спазване на всички, разпоредени противоепидемични мерки. Други мерки, които работодателите продължават да включват в работни си режими, са препоръките към служителите да се ваксинират – направили са го почти 50%.

Основното тук е, че зеленият сертификат позволява на предприемачите да работят, а знаем колко е трудно стартиране на процесите, когато едно предприятие е затворено. Има брак и много странични разходи за всеки едни предприемач.


Работата от разстояние,  т.нар. хоум офис, продължава за над една трета от предприятията. Въведен е плаващ старт на работното време. Налице са и много различни примери, при които фирмите въвеждат собствени подходи, като се дават бонуси и допълнителни средства за ваксинация. Не се допускат външни служители в предприятията. Извършва се ежедневен или ежеседмичен скрининг на служителите.

Някои компании са въвели скрининг след отпуск на самите служители. Продължават да действат и установените мерки за дезинфекция и носене на маски.

Голям дял от предприемачите посочват, че не виждат нееднакво третиране. Нямат такива притеснения и това до някаква степен е преодоляно, предвид предходните пандемични ситуации, в които попадахме."

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49