Норвежката писателка Уни Линдел дебютира в България с шедьовъра си „Знам къде живееш“. След 50 книги в различни жанрове и 35-годишна писателска кариера Уни Линдел се превръща в един от най-големите норвежки автори в криминалния жанр заедно с Том Егеланд и Ю Несбьо. Авторката е двукратен носител на най-престижната награда за криминален роман в Норвегия – „Ривертон“. За същата награда е номиниран и романът ѝ „Знам къде живееш“, който вече е преведен на български.
Сюжетът на елегантния и силно въздействащ трилър разглежда криминалния случай със шестгодишната Туна, която е изчезнала без следа. В романът, който е изпълнен с убийствено напрежение и обрати, полиция, престъпници и жертви се надпреварват с времето, а залогът са човешки животи. Книгата „Знам къде живееш“ показва как ужасни събития от миналото могат да имат разтърсващи последици в настоящето, твърди литературният критик Пламен Тотев:
„Нашата представа на по-южните хора е, че на север с намаления ден се отключват повече псхологически проблеми, престъпност, макар че животът в Скандинавските страни може би е по-сигурен, но по някакъв начин това се отразява на героите. Уни Линдел е майсторка, която вае своите образи и те продължават да се появяват и в следващи книги. Например в „Дронът“, която предстои да издадем следващата година.
„Героите на Уни Линдел живеят, обичат и убиват с фантастична прецизност и финес!“ – това е характеристика, която прави Лиза Марклунд на Уни Линдел. Оценката на колегите по перо е много важна. С голяма прецизност Уни Линдел успява да развие сюжетите в книгата. Книгата вече има много читателски мнения. Читателите харесват психологизма на писателката, те живеят с тези герои, читателят успява да съпреживява, това е майсторството на Линдел в този жанр. Държи напрежението и потапя в една много вярна психологическа атмосфера. В сюжета роля играе и Библията, между чиито корици се намира списък на хора, които трябва да бъдат убити, и който главната героиня Ани успява да открие, но сякаш късно. Нещо, което е свързано с Библията, е асоциацията със смъртоносните грехове, които трябва да се разкажат. В случая се предсказва за тази фаталност. Авторите в този жанр вече излизат от калъпите на жанра, по-креативните успяват да хванат няколко паралелни истории.“
Чуйте повече в звуковия файл за трилъра „Знам къде живееш“ на норвежката писателка Уни Линдел, който вече е преведен на български и очаква своите читатели.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg