Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Постоянно образование“ обявява за девети път конкурс за дипломна работа

Семинар в сдружение „Постоянно образование”
Снимка: www.graspo.org

Сдружение  „Постоянно образование” за девета поредна година обявява конкурс с парична награда от 500 лв. за дипломна работа – защита на бакалавърска, магистърска и докторска степен, защитена през 2021 г., в която са залегнали принципи за хуманно образование и личностно развитие.

Гражданско сдружение „Постоянно образование” е българска неправителствена организация, създадена през 2010 г. Сдружението е образователна организация, чиято дейност е насочена към повишаване на личностното развитие и подобряване на благосъстоянието на хората от всички обществени групи чрез усвояване и прилагане на образователните принципи „Номура” за интегрирано образование през целия живот, които са извлечени от природните закони на базата на източното схващане, че човекът е част от природата и е подвластен на природните закони.

Интегрирано образование през целия живот (ИОЦЖ)е съвременна образователна теория, построена върху източното схващане за природата и човека. Авторката й, японката Йошико Номура (1922-2003), започва да я разработва, развива, да я прилага на практика и разпространява през втората половина на ХХ в.

По-късно, позовавайки се на опита, натрупан през годините, я описва в книга, която излиза под формата на учебник в два тома, през 1996 и 2001 г. Преведена е на английски и на арабски, а през 2010 г. и на български език.

Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Цонкова, председател на Гражданско сдружение „Постоянно образование“.

“Тази философия е построена на базата на далекоизточната култура, в която човекът е интегрална част от природата. Този тип образование променя мирогледа на хората. Започват да възприемат света по друг начин, който е доста различен от западния.

Започнахме да организираме този конкурс с парична награда за дипломна работа –  защита на бакалавърска, магистърска и докторска степен, която е защитена през текущата година, в която са залегнали принципи за хуманно образование и личностно развитие.

Някои от темите, които биха ориентирали кандидатите, са – самопознание, самообразование, самовъзпитание, интегриране на процеси и индивидуални качества, гражданско образование и доброволен труд, възпитание в толерантност, неагресивност и мир. Живот и работа в общност, също е много важно нещо в човешките взаимоотношения. Силата на единността в общностите, както и темата човек и природа.

Дейност

Дейността на организацията влиза в сферата на т.нар. “възпитание за възрастни“, на осъзнаването на общочовешките ценности. Първата ценност е самият живот, хармонията, в която трябва да се живее. Отговорността на хората, като най-висша класа сред живите на Земята.

Чуйте Мария Цонкова в звуковия файл.

Снимки: www.graspo.org


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39