“Страхът“ като човешка емоция е много необходим. Може би е най-древната и най-движеща емоция. Имаме два нагона, които ни помагат да оцеляваме във времето – този за съхранение на целостта на организма ни и да се размножаваме и да бъдем близки – казва в предаването “Нашият ден“ д-р Младен Пенчев, дм. Той работи като специалист психиатър в Клиниката по психиатрия на УМБАЛ "Александровска" София.
"Първият използва като инструмент емоцията “страх“, а вторият е свързан с “любовта“. Първият ни прави предпазливи и внимателни, а вторият обратното. Страхът е задължително условия за оцеляване и когато е в определени граници, не бива да се притесняваме от това чувство."
Границите
"Страхът се разделя на патологичен и на здрав – чисто човешки страх. Границите се определят от всеки един от нас. Един страх става патологичен тогава, когато реакцията на застрашаващия стимул е несъответна на този стимул."
Пандемията
"От медицинска и психиатрична гледна точка е разбираемо да се страхуваме да не се заразим, да не се разболеем, да не заразим нашите близки. От друга страна, да се страхуваме прекомерно, означава да бъдем блокирани в нашата активност и в това да работим и да обичаме близките си.
Една приемлива рамка на страха от заразяване би била спазване на мерките, които се спускат от здравното ръководство. Тази пандемия няма да е последната, така или иначе ние ще преминем през нея, но трябва да сме подготвени и смирени за нещата, които са извън нашия контрол.
Приемането и оценката на ситуацията е много важна. Но, приемайки я, трябва да се опитаме, слушайки специалистите, да я оценим, възможно най-близко до реалността. Тук е огромната роля на медиите да предоставят информация, която е максимално близка до реалността.
Без да се преекспонират и омекотяват данни. Информацията за нещо страшно или за нещо хубаво помага да направим реална преценка за този стимул.
Маркер за това, че страхът става прекалено голям, е нарушението на нашите ежедневни активности, отвъд изискуемите ограничения заради пандемията."
Чуйте д-р Младен Пенчев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg