Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Младен Пенчев:

Страхът в определени граници е задължителен за оцеляването

Снимка: Pixabay

“Страхът“ като човешка емоция е много необходим. Може би е най-древната и най-движеща емоция. Имаме два нагона, които ни помагат да оцеляваме във времето – този за съхранение на целостта на организма ни и да се размножаваме и да бъдем близки – казва в предаването “Нашият ден“ д-р Младен Пенчев, дм. Той работи като специалист психиатър в Клиниката по психиатрия на УМБАЛ "Александровска" София.

"Първият използва като инструмент емоцията “страх“, а вторият е свързан с “любовта“. Първият ни прави предпазливи и внимателни, а вторият обратното. Страхът е задължително условия за оцеляване и когато е в определени граници, не бива да се притесняваме от това чувство."

Границите

"Страхът се разделя на патологичен и на здрав – чисто човешки страх. Границите се определят от всеки един от нас. Един страх става патологичен тогава, когато реакцията на застрашаващия стимул е несъответна на този стимул."

Д-р Младен Пенчев, дм

Пандемията

"От медицинска и психиатрична гледна точка е разбираемо да се страхуваме да не се заразим, да не се разболеем, да не заразим нашите близки. От друга страна, да се страхуваме прекомерно, означава да бъдем блокирани в нашата активност и в това да работим и да обичаме близките си.

Една приемлива рамка на страха от заразяване би била спазване на мерките, които се спускат от здравното ръководство. Тази пандемия няма да е последната, така или иначе ние ще преминем през нея, но трябва да сме подготвени и смирени за нещата, които са извън нашия контрол.

Приемането и оценката на ситуацията е много важна. Но, приемайки я, трябва да се опитаме, слушайки специалистите, да я оценим, възможно най-близко до реалността. Тук е огромната роля на медиите да предоставят информация, която е максимално близка до реалността.

Без да се преекспонират и омекотяват данни. Информацията за нещо страшно или за нещо хубаво помага да направим реална преценка за този стимул.

Маркер за това, че страхът става прекалено голям, е нарушението на нашите ежедневни активности, отвъд изискуемите ограничения заради пандемията."

Чуйте д-р Младен Пенчев в звуковия файл.

Снимки: Pixabay, superdoc.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25