“Страхът“ като човешка емоция е много необходим. Може би е най-древната и най-движеща емоция. Имаме два нагона, които ни помагат да оцеляваме във времето – този за съхранение на целостта на организма ни и да се размножаваме и да бъдем близки – казва в предаването “Нашият ден“ д-р Младен Пенчев, дм. Той работи като специалист психиатър в Клиниката по психиатрия на УМБАЛ "Александровска" София.
"Първият използва като инструмент емоцията “страх“, а вторият е свързан с “любовта“. Първият ни прави предпазливи и внимателни, а вторият обратното. Страхът е задължително условия за оцеляване и когато е в определени граници, не бива да се притесняваме от това чувство."
Границите
"Страхът се разделя на патологичен и на здрав – чисто човешки страх. Границите се определят от всеки един от нас. Един страх става патологичен тогава, когато реакцията на застрашаващия стимул е несъответна на този стимул."
Пандемията
"От медицинска и психиатрична гледна точка е разбираемо да се страхуваме да не се заразим, да не се разболеем, да не заразим нашите близки. От друга страна, да се страхуваме прекомерно, означава да бъдем блокирани в нашата активност и в това да работим и да обичаме близките си.
Една приемлива рамка на страха от заразяване би била спазване на мерките, които се спускат от здравното ръководство. Тази пандемия няма да е последната, така или иначе ние ще преминем през нея, но трябва да сме подготвени и смирени за нещата, които са извън нашия контрол.
Приемането и оценката на ситуацията е много важна. Но, приемайки я, трябва да се опитаме, слушайки специалистите, да я оценим, възможно най-близко до реалността. Тук е огромната роля на медиите да предоставят информация, която е максимално близка до реалността.
Без да се преекспонират и омекотяват данни. Информацията за нещо страшно или за нещо хубаво помага да направим реална преценка за този стимул.
Маркер за това, че страхът става прекалено голям, е нарушението на нашите ежедневни активности, отвъд изискуемите ограничения заради пандемията."
Чуйте д-р Младен Пенчев в звуковия файл.
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Младежки банди, улични хулигани, локали – няма значение как ще наречем тези млади хора, по-важното е, че у нас почти всеки знае подобна история, ставал е свидетел, а понякога е бил и жертва на насилие. Защо няма работещ механизъм, за да бъде предотвратено това насилие, особено след като нападателите в повечето случаи са познати? Кое държи младежите..
В ефира на предаването "Време за наука", д-р Лидия Витанова – инженер и ръководител на проект в Института "Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) – разказа за създаването и значението на първия транспортен атлас на София . Този новаторски проект хвърля светлина върху реалното състояние на автомобилния трафик в столицата, анализирайки..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg