Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Чувство за хумор" и "Ах, това Вариете" в Музея на хумора и сатирата в Габрово

18
Продуцентът Даниел Ненчев, организаторът Ангел Ангелов и операторът Добрин Кашавелов
Снимка: Росина Пенчева

В нова видеопоредица тази есен публиката ще гледа 20 хумористични истории с популярни личности, посветени на Музея на хумора и сатирата, на Габрово и на карнавала в града. Кратките хумористични видеоистории се разпространяват в социалните канали на Музея, в платформите Facebook, Instagram и Youtube канала. Те ще могат да бъдат гледани и от широката публика благодарение и на медийното партньорство на БНР.

В проекта участват любими артисти: Любо Нейков, Стефан Вълдобрев, Мария Силвестър, Ненчо Илчев, Христо Гърбов, Мая Новоселска, Стефан Щерев, Дони, карикатуристът Чавдар Николов, режисьорите Теди Москов и Димитър Коцев-Шошо и др.

Проектът „Чувство за хумор” се реализира от Музея на хумора и сатирата в сътрудничество с журналиста Даниел Ненчев и платформата за изкуство и култура Plakat Kombinat, с подкрепата на Програма „Култура“ на Община Габрово.

„София, само София“
А проектът „Ах, това Вариете” е онлайн архив, посветен на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово – емблематична институция, съществувала в периода 1985 - 1999 под един покрив с Дома на хумора и сатирата.

Бате НиколайАрхивът е достъпен за всички онлайн и дава възможност на публиката да проследи подробно историята на театъра, да получи информация за всяка играна пиеса и да се срещне отново с главните герои.

Сред художествените ръководители на театъра са именити личности като Николай Николаев, Вили Цанков, Сотир Майноловски и Николай Георгиев, а актьорския си прощъпулник на фамозната въртяща се сцена са направили Деница Шопова, Николай Кипчев, Нона Йотова, Къци Вапцаров, Пепа Попзлатева, Тео Елмазов. От по-младото поколение артисти, играли във Вариетето, са Орлин Павлов, Йоана Захариева и Стефан А. Щерев, а на гастрол са идвали звезди като група „Трик“, Никола Анастасов, Камелия Тодорова, Стефан Мавродиев и много други.

Архивът е достъпен на http://variete.humorhouse.bg/.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

За всичко това разказва Светлана Михайлова от Музея на хумора и сатирата в Габрово. Димитрина Кюркчиева разговаря с нея в „Артефир“.

Снимки: Росина Пенчева, Държавен архив – Габрово

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03