Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наградите „Златният будилник“ – 2 част

Снимка: Ани Петрова

Наградите „Златният будилник“ се връчват около Деня на народните будители, който „Христо Ботев“ – националната програма за култура, образование и музика на БНР, избира за свой празник през 2002 г.

Първият носител на наградата „Златният будилник“ от 2002 г. е писателят сатирик Борис Арнаудов. Той е от 1967 г. в програма „Христо Ботев“, дългогодишен редактор в „Хумор и сатира“, автор е на книгите: „Свалям ти шапка, майсторе“, „Гола и грозна“ „Пеперуда в кошмарите“ и „Те – тоест ние“.

В момента Борис Арнаудов е един от авторите на предаването „Кабаре „Фата Моргана“, всяка трета неделя на месеца слушате и предаването му „Салон за класифицирана словесност“. Борис Арнаудов е автор и на предаването „Еко ехо“, което е всяка втора неделя на месеца от 11 до 12 часа.


Екип „Фолклор“ получи специална награда „Златният будилник“ за ярък принос в музикалното разнообразие на програма „Христо Ботев“.



Доайенът на екип „Фолклор“ Илка Димитрова разказва историята на народната музика в БНР



Специална награда „Златният будилник“ за висок професионализъм и всеотдайност към програма „Христо Ботев“ беше връчена на инж. Михаела Маджарова, аналитик „Компютърни комуникации“ в отдел „Информационни технологии“ към дирекция „Техника“ на БНР.



Два технически екипа получиха награди „Златният будилник“ за творческа реализация на ефирна продукция – сектор „Мобилна база“ и „Музикален звукозапис“.

В „Мобилна база“ с ръководител инж. Иво Щерев отличени са звукотехниците: Славчо Милушев, Валери Горчаков, Иван Аланджийски, Кирил Иванов, Лъчезар Михайлов, Румен Иванов, Атанас Стефанов, Ивайло Младенов, Михаил Михайлов и Кирил Николов.



В „Музикален звукозапис“ към „Музикална къща“ на БНР наградените със „Златният будилник“ са: Сава Лавсов, Валери Колев, Николай Пелитев, Тавит Ишханян, Ина Иванова, Вяра Костова, Атанас Копчев, Емилиян Петков, Константин Драмалиев, Данаил Иванов, Кристиян Гайдаров.



Специална награда за особени заслуги към програмата получи Боряна Георгиева – водеща на предаванията „Какво се случва“ и „Артефир“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10