Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страсти на сцената на зала „България“

Репетиция за концерта
Снимка: Василка Балевска

Гости на Софийската филхармония на 11 ноември в столичната зала „България“ са двама от прочутите творци от съвременния музикален свят. Под диригентството на Краус-Петер Флор ще прозвучат симфония № 49 „Страстта“ във фа минор от Йозеф Хайдн и цикълът „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер по стихове на Фридрих Рюкерт. Солист е баритонът Бенджамин Апъл. В звуковия файл чуйте какво сподели той пред Светлана Димитрова. В превода помага Ангелина Александрова.





Клаус Петер ФлорКлаус Петер Флор е роден в Лайпциг. Първо свири на цигулка, а след това се насочва към дирижирането и работи с Ролф Ройтер, Рафаел Кубелик и Курт Зандерлинг.

През 1984 става генерален музикален директор на Берлинския Konzerthausorchester, започва редовните си контакти и с други големи немски оркестри като Лайпцигския Gewandhaus и Дрезденската филхармония. През 1988 дебютира с Берлинската филхармония, където отново е канен. Творческият му път е свързан и с Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Далас, оркестър „Тонхале“в Цюрих и Малайзийскифилхармоничен оркестър, където е музикален директор от 2008 до 2014. По покана на Рикардо Шайи е бил главен гост-диригент на Симфоничния оркестър на Милано „Джузепе Верди“ (2003-2008) и е назначен там за музикален директор от сезон 2017/2018, с мисия да разширява западноевропейския репертоар на оркестъра. През 2018/2019 е гост-диригент на оркестър Het Gelders (Нидерландия).

Кариерата на Флор е свързана и с няколко опери къщи – „Капитол“ в Тулуза, „Ла Моне“ в Брюксел, Немската опера в Берлин, както и оперите в Хюстън, Мюнхен, Дрезден, Хамбург, Кьолн.

На сцената в София Клаус Петер Флор за първи път се срещна със своя сънародник баритонът Бенджамин Апъл.

Бенджамин АпълБенджамин Апъл е роден през 1982 г. и първите си стъпки на сцената прави като хорист в прочутия „Хор на врабчетата“ на Регенсбургската катедрала. За последните няколко години това е един от най-награждаваните млади певци. През 2016 получава наградата за млад артист от сп. „Грамофон“ за концертните му рецитали и оперни образи по мнението на публиката и критиката. Той е сред избраните „Артисти от новото поколение“ на BBC (2014-2016), „Изгряващ артист“ на Уигмор хол и „Изгряваща звезда“ на ECHO (2015-2016). През 2016 е избран артист за звукозапис на SONY Classical. Отличен е с престижната награда „Дитрих Фишер-Дискау“ (за най-добър певец на песни) на Académie du Disque Lyrique (2017/2018).

Бенджамин Апъл е последният ученик на прочутия баритон Дитрих Фишер-Дискау.

Дискографията му е обширна и освен цялостно изпълнение на песни от Менделсон и Брамс е осъществил интеграл и на солови кантати от фамилията Бах.

Наскоро е подписал договор и с френска звукозаписна компания „Алфа класикс“ за седем албума. Започват със „Зимен път“ на Шуберт от февруари следващата година, следва концептуален албум „Забраненият плод“ с песни от Ренесанса до Марлене Дитрих. Следващият запис ще го срещне с Гьорги Куртаг, с когото е работил и преди. Съпровождан от 96-годишният унгарски композитор той ще запише песни на Шуберт. Останалите албуми са също толкова интересни, но ще се работят постепенно.

Снимки: sofiaphilharmonic.com, Uwe Arens / Sony Classical, dallassymphony.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Петров празнува 30 години в музиката с концерт-спектакъл

Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..

публикувано на 20.01.25 в 12:45
Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

Нежна династия: Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...

обновено на 20.01.25 в 12:02

Виенската държавна опера с нов прочит на "Така правят всички жени" от Моцарт и Лоренцо да Понте

В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..

публикувано на 18.01.25 в 08:05

Антон Гудов – един от носителите на старинната песенна традиция

Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..

публикувано на 15.01.25 в 11:15

Happy Birthday, Mozart в зала "България"

Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..

публикувано на 15.01.25 в 09:29