Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Неделчева издаде първи роман

Десислава Неделчева е позната като автор на две стихосбирки и много литературнокритически статии в различни издания, но сега тя издаде своя първи роман „Черните обувки“. Роман, който разказва за времето на социализма през очите на едно подрастващо момиче. Написана е с особена дистанция и отстраненост, макар да става ясно, че до голяма степен е автобиографичен. Формата на дневник, полудокументалността и конкретните имена на реални хора, смесени с фикционални моменти, оригиналните решения на отделните глави, споени в едно цяло, прави книгата необичайна и динамична. 

„Тази книга е като айсберг, пише редакторът Чавдар Ценов – на повърхността, тоест изказаното в нея е много по-малката част. Далеч по-голяма е частта на премълчаното, задрасканото, отхвърленото. А премълчаното понякога е премълчаване, друг път е забрава. Забравата – веднъж поради маловажност, друг път поради травмираща свръхважност.“ 

Вероятно много биха разпознали своето социалистическо детство и ранна младост, тогавашния живот на родителите си, на дядовците и бабите си. И ще усетят буквално как кожата настръхва, а страниците връщат към клаустрофобията на онова общество и време. 

Любопитно е как новите поколения биха прочели и разбрали „Черните обувки“ и как книгата би им въздействала. Премиерата на романа е на 16 ноември в Институт Лист София с участието на Десислава Неделчева. Книгата ще представят литераторът Юлиан Жилиев и писателят Чавдар Ценов.

Чуйте Десислава Неделчева.

Снимка 9 изд. Ерго




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Калина Стефанова

Театърът на Източна Европа – театър, който променя живота

До 1967 година липсва каквато и да е информация за театъра на Източна Европа, а днес вече можем да четем за него през история, критика и примери за режисьорските почерци, оформили театралната култура на Източна Европа през последните десетилетия. Причината е излязлата вече на български език книга "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа"...

публикувано на 16.12.24 в 12:10

Графичният роман "It Remains" среща хартиени корици с интерактивна реалност

Историята на книгата проследява пътя на героите "То и баща му", чието пътешествие е изпълнено с метафори, отразяващи реалния свят.  Зад цялата тази история стои създателят ѝ Васил Тучков и цял международен екип – артдиректорът Антони Христов, който има богат опит в Pixar, литературният редактор Брайън Евенсън, награждаван с престижни..

публикувано на 16.12.24 в 11:34

Димитър Коцев-Шошо, който дава "Отговор на всички въпроси"

Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния филм на Димитър Коцев-Шошо, всъщност ще бъдат шокирани и ще има стане дискомфортно, докато едновременно с това им е и забавно. Новият филм на режисьора и сценарист е нестандартна смесица от жанрове,..

публикувано на 16.12.24 в 09:25

100 години от рождението Атанас Илков – професорът куклар

"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които чувстват нужда от чистосърдечност, взаимност и обич" , казва преживе проф. Атанас Илков – създателят на нова методика в обучението на артисти за куклен театър, както и на изцяло нова естетика в..

публикувано на 15.12.24 в 08:30

Одисея през пропастта между вярата и волята

Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод Международния литературен фестивал и 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Одисеята в посока "Теодорос" започва преди 35 години, когато Картареску се сблъсква със забравения румънски писател..

публикувано на 14.12.24 в 08:50